Denník N

Dvojročná dcéra hádže z hnevu i z roztopaše veci o zem. Čo môžem spraviť, aby s tým prestala?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Moja dvojročná dcéra sústavne hádže veci na zem. Stáva sa to často v záchvate hnevu, ale aj z „čistého plezíru“. Pokiaľ ide o prvý prípad, to ešte dokážem pochopiť, hoci ani v tomto prípade si s tým neviem poradiť.

Rozumiem, že hnev a frustrácia sú emócie, ktoré patria do života, a ona ich teraz začína objavovať. Snažím sa ju v tých chvíľach podporiť, vyjadriť pochopenie, nekričím na ňu ani ju neponižujem. Usilujem sa k nej pristupovať s rešpektom. No vzápätí jej vždy vysvetlím, že niektoré veci sa môžu rozbiť, a preto nimi nehádžeme. Čo s tým však môžem spraviť? Je to vždy veľmi nepredvídateľná situácia, schytí prvé, čo má poruke, a hodí to o zem, občas ide o veci, ktoré sa môžu pokaziť alebo rozbiť. Ak by mala byť obklopená len vankúšmi, to asi reálne nie je.

Viem s tým niečo urobiť? Mam jej vysvetliť, že vecami sa nehádže, a ponúknuť jej skôr vankúš?

Dcéra však často hádže vecami aj mimo tejto emócie, a to azda len z čistého plezíru. Opäť sa jej snažím vždy vysvetliť, že tú vec môže niekam položiť alebo mi ju podať a nie hodiť na zem. Typická je situácia, keď si čistí zuby a zakaždým po umytí hodí kefku o zem. Aj keď som jej stokrát vravela, nech mi ju radšej podá, i tak ju hodí. Ponúkala som jej často loptu, nech si tou zahádže, ale nepomáha.

Vyrastala som s otcom, ktorý bol nervák, kričal a trieskal dverami. Často som sa potom mykala pri náhlych hlučných zvukoch. Teraz sa mi to pri dcére vracia, strhávam sa a samu ma to prekvapilo, že sa takto ešte môžem cítiť po toľkých rokoch.

Dcéra je často chorá, a aj keď vonku prší, sme celé dni doma. Rozumiem, že podobné nevhodné správanie môže prameniť aj z potreby pohybu, ale nie vždy to ide.

Rovnako neviem, ako sa postaviť k neporiadku, ktorý následne vznikne, napríklad keď hodí o zem vedierko s kockami. Mám ju nútiť si ich upratať po sebe s tým, že sa nemôžeme s ničím ďalším ďalej hrať? Nechcem po nej neustále upratovať veci, chcem, aby sa naučila, že keď niečo takto hodila o zem, musí si po sebe aj upratať. Často však odmietne a potom sa len doťahujeme, čo je únavné a pre mňa nervy trhajúce.

Myslím, že máme pekný vzťah a často vieme komunikovať, ale s týmito situáciami si neviem poradiť, hlavne neviem, či k nej pristupujem správne.

Jana, 36

Odpovedá psychologička Jana Ashford 

Milá Jana,

mnohé dvojročné deti milujú hádzať vecami. Učia sa pri tom, ako funguje gravitácia, ale aj čo na to rodičia, keď hádžu rôznymi typmi vecí. Píšete, že dcérka hádže veci aj v hneve, aj len tak zo zábavy. Oboje je v tomto veku normálne a Vašou úlohou je vytrvalo a trpezlivo ju učiť, že niektorými vecami sa nehádže. Z opisu Vašich reakcií na to idete dobre – snažíte sa k dcérke správať rešpektujúco, vysvetľujete, snažíte sa ponúknuť lepšiu alternatívu. To, že to zatiaľ nezaberá, neznamená, že to nie je dobrý prístup, len že Vaša dcérka potrebuje ešte o čosi viac času, aby sa to naučila.

Čo teda pomáha? Určite

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie