Denník N

Narazí Pellegriniho stopka rozpravy o rozpočte na Ústavný súd? Zásah do práv opozície môže byť problém (anketa)

Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci. Foto - TASR
Peter Pellegrini v Prezidentskom paláci. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spôsob, akým predseda Národnej rady Peter Pellegrini (Hlas) krátko pred vianočnými sviatkami ukončil rozpravu o štátnom rozpočte, vyvolal otázky, či išlo o zákonný postup. Pellegrini ju totiž ukončil vo chvíli, keď ešte boli prihlásení do rozpravy mnohí poslanci.

Rozprava trvala štyri bežné rokovacie dni parlamentu, oznámil predseda parlamentu. Diskusiu ukončil a nasledovalo hlasovanie.

Mnohí poslanci Progresívneho Slovenska, SaS aj KDH tak už nemohli vystúpiť. Opozícia tvrdí, že predseda parlamentu takto porušil rokovací poriadok, a avizuje, že sa obráti na Ústavný súd.

Koaličná väčšina Smeru, Hlasu a SNS po takomto skrátení už len zahlasovala za prijatie štátneho rozpočtu.

Opozícia sa netají, že aktívnym vystupovaním chcela oddialiť rokovanie parlamentu o novele Trestného zákona, ktorá počíta s rušením špeciálnej prokuratúry. Opoziční poslanci z hnutia Slovensko (pôvodne OĽaNO) sa pred rozhodnutím Pellegriniho ukončiť rozpravu striedali pri rečníckom pulte, za ktorým niekoľko hodín prednášali svoje pozmeňujúce návrhy.

Na Ústavný súd by sa mohla obrátiť aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá má možnosť štátny rozpočet vetovať. Poslancom by ho mohla vrátiť na opätovné prerokovanie – do úvahy prichádza,, že by to odôvodnila predčasným ukončením parlamentnej rozpravy. Existujú aj vecné výhrady k rozpočtu – európsky štatistický úrad Eurostat skonštatoval, že údaj vlády o znižovaní rozpočtového deficitu vychádza z nesprávneho výpočtu, keď sa energetická pomoc vo výške pol miliardy eur platená z eurofondov nemá zarátať do roku 2024, ale veľmi pravdepodobne do roku 2023.

Ako sa Zuzana Čaputová rozhodne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Peter Pellegrini

Rozpočet a dlh

Ústavný súd

Slovensko

Teraz najčítanejšie