Denník N

Umelá inteligencia, lieky na obezitu či boj s dezinformáciami. Aký bol rok 2023 vo vede a čo nás čaká v budúcnosti? (anketa)

Slovenské vedkyne a slovenských vedcov sme sa opýtali, ako hodnotia rok 2023 vo vede a ako vidia blízku budúcnosť.
Slovenské vedkyne a slovenských vedcov sme sa opýtali, ako hodnotia rok 2023 vo vede a ako vidia blízku budúcnosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Osobností slovenskej vedy sme sa spýtali, aké udalosti podľa nich v roku 2023 ovplyvnili vedu a ktorý výskum považujú za najsľubnejší v blízkej budúcnosti. V odpovediach dominovala najmä umelá inteligencia.

„Vedci nedávno vytvorili modely, ktoré predikujú dĺžku dožitia alebo niektoré osobnostné charakteristiky na základe údajov o ich živote zozbieraných počas viacerých rokov o obyvateľoch Dánska. Využitím jazykových technológií, kde ako slová použili udalosti života, vytvorili modely hlbokých neurónových sietí, ktoré generovali nasledujúce udalosti a dosiahli presnosť 78 percent. Čo toto znamená pre ľudí? Ako vnímajú technológie a ich závery? Aké majú dôsledky?“ pýta sa informatička a riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Mária Bieliková, podľa ktorej by sme sa v roku 2024 mali začať omnoho viac venovať vplyvom technológií na človeka.

Za sľubné označovali vedci a vedkyne často aj vývoj nových liekov či vakcín. Napríklad voči Alzheimerovej chorobe, obezite či horúčke dengue, ktorá sa pod vplyvom klimatických zmien čoraz častejšie objavuje v Európe.

„Budúci rok bude patriť molekulovej diagnostike ochorení mozgu, kde postupne začínajú dominovať krvné biomarkery. Očakáva sa, že už nasledujúci rok budeme môcť využívať nové krvné testy pre Alzheimerovu chorobu, čo výrazne zjednoduší diagnostický algoritmus,“ hovorí neuroimunológ Norbert Žilka, ktorý je riaditeľom Neuroimunologického ústavu SAV.

Do výberu sa niekoľkokrát dostala aj udalosť, ktorá sa v roku 2023 napriek senzačným predpokladom žiadnym objavom neskončila.

„Niekto prišiel s tým, že materiál LK-99 je supravodič pri vysokej teplote. Správa obletela svet a chytilo sa jej mnoho laboratórií po celom svete. Pôvodnú správu rozobrali na dieliky a kúsok po kúsku vyvrátili. Kým Webbov vesmírny teleskop, umelá inteligencia či vakcíny viedli k mnohým progresom; tu veda zapôsobila ako mechanizmus, ktorý nám zabránil vydať sa zlým smerom. V supravodič, ktorý funguje pri izbovej teplote, stále dúfame, no je správne, že sme sa nateraz predbežnými výsledkami nenechali uchlácholiť,“ uviedol teoretický fyzik a autor popularizačného projektu Vedátor Samuel Kováčik.

Opýtali sme sa:

1. Čo považujete za najvýznamnejšiu udalosť vo vede v roku 2023?
2. Aký výskum považujete za najsľubnejší v roku 2024?

 

Pavol Šajgalík
predseda Slovenskej akadémie vied

1. Nesmierne významná udalosť v tomto roku je z môjho pohľadu udelenie Nobelovej ceny za medicínu, ktorú získala maďarská biochemička Katalin Karikó za vývoj účinných mRNA vakcín proti covidu. Je to aktuálna téma a navyše ide o vedeckú pracovníčku zo stredoeurópskeho regiónu.

2. Nielen na Slovensku, ale aj celosvetovo sa ocitáme v dobe, ktorú mnohí nazývajú postfaktuálnou. To znamená, že ľudia pracujú s informáciami bez toho, aby sa im v hlbšej miere venovali, aby si ich overovali ako fakty, ktoré sú pravdivé, skutočné. Veľká časť populácie žije v iracionálnom svete konšpiračných teórií a ja si myslím, že práve výskum tohto fenoménu je tým, ktorý nevyhnutne potrebujeme. Je kľúčový, pretože by nám mohol pomôcť tvoriť spoločnosť schopnú rozlišovať medzi pravdou a nepravdou. Či je takýto výskum „najsľubnejší“, o tom sa dá polemizovať. Ale jeho dôležitosť je nespochybniteľná.

Peter Celec
patofyziológ a molekulárny biológ, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave

1. Udalosťou roka vo vede, aspoň tej biomedicínskej, sú štúdie, ktoré potvrdili účinnosť a bezpečnosť inkretinových liekov na obezitu. Je to prelom s veľkými dôsledkami v rámci medicíny, ale aj v spoločnosti ako takej. Bude to na roky dopredu veľká téma aj z ekonomických

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rok 2023

Veda

Teraz najčítanejšie