Denník N

Predseda konferencie biskupov Bober nestojí na strane Bezáka, neodkryje eštebácku minulosť kňazov

Róbert Bezák a Bernard Bober. Foto N - Tomáš Benedikovič, TASR
Róbert Bezák a Bernard Bober. Foto N – Tomáš Benedikovič, TASR

Vedenie katolíckej cirkvi nevidí dôvod skúmať, kto z kňazov udával komunistickej moci. Prelomový projekt, ktorý odštartoval ešte Róbert Bezák, nemá šancu na dokončenie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Snaha Róberta Bezáka odkryť minulosť kňazov, ktorí za komunizmu donášali Štátnej bezpečnosti (ŠtB), nenachádza podporu ani u popredného predstaviteľa katolíckej cirkvi na Slovensku. Zo stanoviska predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košického arcibiskupa Bernarda Bobera, vyplýva, že cirkev sa nemieni v blízkom čase zaoberať kňazmi, ktorí kolaborovali s komunistickým režimom a stali sa z nich udavači.

„Nevidím v tejto chvíli dôvod na to, aby sa skúmala minulosť kňazov,“ povedal 74-ročný Bober.

Aké napätie v katolíckej cirkvi vyvoláva Bezákova snaha skúmať minulosť kňazov, vyšlo najavo v lete – až po 11 rokoch od jeho odvolania z pozície trnavského arcibiskupa. Emeritný arcibiskup Bezák otvorene hovoril, že aj tento zámer prispel k jeho odstaveniu. Vatikán dôvody jeho odvolania nikdy neobjasnil.

Už prvotné zistenia boli prekvapivé, podľa Bezáka až tretinu kňazov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Róbert Bezák

Ústav pamäti národa

Slovensko

Teraz najčítanejšie