Denník N

Rok 2023: Poľky povedali nie bigotnosti, Taliban ženám zakázal všetko, na Slovensku vrieskali alfa samci (Pod slnkom Jany Shemesh) 

Ilustračné foto - Unsplash/Meghan Hessler
Ilustračné foto – Unsplash/Meghan Hessler

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

v dnešnom bilančnom diele budú niektoré rubriky chýbať, na budúci týždeň sa vrátim k pôvodnej štruktúre.

Ešte predtým, než si prečítate hodnotenie uplynulého roka z pohľadu tém, ku ktorým sa v tomto seriáli vraciam, by som vám do roku 2024 chcela popriať veľa zdravia, pokoja a času na seba, na ľudí a činnosti, ktoré obľubujete.


Kým na konci roka 2022  som v koncoročnom texte písala o veľkých udalostiach, ako bola obrovská vlna demonštrácií v Iráne vyvolaná zabitím Mahsy Amíniovej či zrušenie rozhodnutia v prípade Roe versus Wade na americkom najvyššom súde, čo znamenalo začiatok sprísňovania interrupčenj legislatívy vo viacerých štátoch, v minulom roku k takým zásadným zlomom neprišlo. To však neznamená, že sa nestali veci, ktoré by stáli za pozornosť.

Čo sa podarilo v roku 2023   

Poľky povedali nie bigotnosti. Na jar minulého roka som písala o poľskej aktivistke za ženské práva Justyne Wydrzyńskej, ktorú odsúdili na osem mesiacov na verejnoprospešných prác za to, že jednej žene zohnala a poštou doručila potratovú tabletku. Hrozili je až tri roky väzenia, hoci ženu na potrat ani nenavádzala, ani pri ňom neasistovala.

Aj v Európe široko medializovaný prípad Wydrzyńskej bol jedným z dôvodov, prečo sa Poľky výrazne zaktivizovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pod slnkom Jany Shemesh

Rok 2023

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie