Denník N

Prigožina údajne zlikvidoval špión, ktorý má k Putinovi najbližšie. Toto je verzia atentátu podľa Wall Street Journal

Generál Patrušev, niekdajší riaditeľ FSB, je od roku 2008 tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady. Foto – kremlin.ru
Generál Patrušev, niekdajší riaditeľ FSB, je od roku 2008 tajomníkom ruskej Bezpečnostnej rady. Foto – kremlin.ru

Americký denník Wall Street Journal tvrdí, že za atentátom na vodcu vagnerovcov stál Putinov dlhoročný spolupracovník a šéf bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Je to pulp fiction, tvrdí Kremeľ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nikolaj Patrušev je členom najbližšieho kruhu okolo Vladimira Putina už desaťročia a k ruskému prezidentovi má blízko ako málokto iný.

Spája ich spoločná minulosť v petrohradskej KGB, kde chcel Putin pracovať ešte ako malý chlapec. Rovnako aj spoločné vládnutie v krajine, ktoré sprevádzali mnohé politické atentáty a úkladné vraždy.

Spolu študovali, cvičili a slúžili v sovietskej tajnej službe v zahraničí. Ako píše Karen Dawisha vo svojej knihe o Putinovej kleptokracii, práve z mužov z tohto prostredia Putin vytvoril novú mocenskú elitu známu ako silovici a Patrušev bol vždy jej popredným členom.

Putin z Nikolaja Patruševa spravil šéfa ruskej tajnej služby FSB a od roku 2008 mu určil viesť bezpečnostnú radu. Práve on vraj stál za viacerými politickými atentátmi, brífuje Putina tajnými informáciami a naviedol ho na inváziu na Ukrajinu

Patrušev proti Prigožinovi

Podľa nedávneho investigatívneho článku amerického denníka Wall Street Journal to bol práve tento 72-ročný armádny generál a Putinom ocenený hrdina Ruskej federácie, kto vlani zosnoval vraždu šéfa vplyvnej žoldnierskej skupiny vagnerovcov Jevgenija Prigožina.

Kremeľ to poprel a článok označil za pulp fiction.

Bývalý „Putinov kuchár“ sa so svojimi vojakmi presadil vo viacerých svetových konfliktoch ako užitočný nástroj, ku ktorému sa Moskva nemusela oficiálne priznávať, a jeho žoldnieri zohrali aj zásadnú rolu v ruskej invázii po 24. februári 2022.

Viditeľní boli najmä pri krvavom boji o Bachmut na Donbase.

Jevgenij Prigožin 21. augusta 2023. Foto – TASR/AP

Prigožin sa však po stupňujúcom sa konflikte s vedením ruskej armády posťažoval Putinovi, že ministerstvo obrany ide proti nemu a že má nedostatok zbraní ani munície. Ruský autokratický líder však v tom čase už dal na Patruševa a začal príliš sebavedomého Prigožina ignorovať.

Patrušev ešte v lete 2022 varoval Putina, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Ruskí špióni

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie