Denník N

Ja manžela uháňam, on uniká, o niečom ako rande môžem len snívať. Naozaj ho už nezaujímam?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Som vydatá šesť rokov, máme jedno malé dieťa. Dynamika nášho manželstva je takáto: ja svojho muža uháňam, on uhýba, uniká. Ja som na materskej, on veľmi veľa pracuje. Sami dvaja sme za posledné takmer tri roky neboli ani raz, možno chvíľkovo, kým dieťa spí, no on väčšinou vtedy ide pracovať. O čomsi ako rande iba snívam. 

Mám pocit, že sa o mňa jednoducho nezaujíma. Prvý rok nášho vzťahu sa o mňa zaujímal veľmi! Nedávno som priniesla kytičku kvetov, ktorú mi podaroval kamarát, môj manžel videl, ako ju dávam do vázy, a ani sa neopýtal, odkiaľ ju mám. Mali sme mnoho konfliktov preto, lebo keď mu niečo hovorím, zväčša sa pozerá niekam inam, nie mne do očí. Za posledných 5 rokov mi volal presne dvakrát, aby sa ma opýtal, ako sa mám. Už o tom aj žartujeme, že keď mi volá, viem, že moje číslo vytočil jeho mobil omylom vo vrecku.

Približne raz za dva týždne prehodí, že „sme dlho nemali sex“. Robí to vždy vo chvíli, keď sa práve chystám spať alebo musím ísť budiť dieťa, takže privolím na „rýchlovku“ a nie sú okolo toho žiadne rozhovory, emócie, o predohre ani nehovorím.

Cítim sa citovo vyprahnutá a je mi smutno, že manžel sa so mnou o nič nedelí – informácie o ňom sa dozviem napríklad tak, že nájdem na poličke nejakú lekársku správu (a to som ani netušila, že bol u lekára). Samozrejme, že o tom s ním skúšam hovoriť, ale bohužiaľ viem, že vyčítanie a domŕzanie situáciu len zhoršuje. Keď však nedomŕzam, on si jednoducho „ide svoje“, nejaká vzájomnosť mu asi naozaj nechýba.

Boli sme aj na párovej terapii (raz, potom už nechcel ísť), kde mu terapeutka povedala, že vzťah je aj o delení sa; ale nič sa nezmenilo.

Cítim, že sme spolu len kvôli nášmu dieťaťu, a nechcem sa ešte zmieriť s tým, že sa rozvedieme. On tvrdí, že sa v žiadnom prípade rozviesť nechce. Viem, že by som sa mala zamerať sama na seba, na svoj život, a o to sa aj snažím, ale často mi príde ľúto, že človek, s ktorým sa delím o domácnosť, nemá zo spoločne stráveného času radosť.

Ako mám partnerovi odkomunikovať, že keby trochu do nášho vzťahu investoval, mohol by ho zachrániť?

Vanda, 41

Odpovedá psychologička Lenka Pavuková Rušarová

Milá Vanda,

rozumiem, ako veľmi Vám chýba zdieľanie s manželom a možno špeciálne v tomto období, keď ste na materskej s dieťatkom. Určite je to aj veľký kontrast oproti obdobiu vzájomnej fascinácie v zamilovanosti.

Nie som si však istá, či si správne vysvetľujete manželovo správanie – podľa Vás nemá zo spoločne stráveného času radosť a nezaujíma sa o Vás. Zároveň spomínate, že v žiadnom prípade sa rozísť nechce, túži po Vás eroticky, finančne sa stará, išiel kvôli Vám aj na párovú terapiu. Mne sa zdá, že opisujete viacero signálov toho,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie