Denník N

Pokúša sa páriť a vysedáva pri tenise. Najstarší suchozemský tvor má stále chuť do života

Joe Hollins a Jonathan. Foto - Kevin Gepford
Joe Hollins a Jonathan. Foto – Kevin Gepford

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Cathy Freeová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Joe Hollins na Nový rok zakaždým oslavuje na počesť svojho dlhoročného zvieracieho kamaráta. Korytnačka Jonathan je najstarším žijúcim suchozemským zvieraťom na svete. Má 191 rokov, teda aspoň približne.

„V skutočnosti môže byť starší,“ vraví 66-ročný Hollins, ktorý vysvetľuje, že Jonathanov vek je konzervatívnym odhadom.

Hollins je veterinárom, ktorý sa od roku 2009 na ostrove Svätá Helena stará o Jonathana a tri ďalšie suchozemské korytnačky.

Guvernér Svätej Heleny Nigel Phillips vlani určil ako neoficiálny dátum Jonathanovho narodenia 4. december 1832, no Hollins vždy oslavuje až na Nový rok.

„Nie sú to jeho narodeniny, ale oslava jeho veku, nech už je akýkoľvek,“ vraví Hollins.

Hollins očakával, že Jonathan sa vo svoj veľký deň bude pomaly (veľmi pomaly) presúvať, aby našiel čerstvú ďatelinu, a potom si dopraje popoludňajší spánok. Jeho pomalosť je skôr znakom jeho druhu než odrazom jeho vitality.

Mal šedý zákal a bol na tom zle

Jonathan aj na začiatku svojho 192. roku prejavuje chuť do života.

Pred viac než 25 rokmi si vytvoril vzťah s ďalšou korytnačkou menom Fred, o ktorej vtedy veterinári predpokladali, že je samica – volali ju Frederica. Pred niekoľkými rokmi však pri náhodnej prehliadke zistili, že ide o samca.

Jonathan sa teraz niekedy pokúša

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie