Denník N

Slovenskí biskupi ešte nevedia, či budú požehnávať páry rovnakého pohlavia. Kňazi na Facebooku to už odmietajú

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pápež František na konci minulého roka umožnil požehnávanie párov rovnakého pohlavia. Na Slovensku pribúdajú kňazi, ktorí to spochybňujú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Budem vás informovať alebo sa prihláste na odber správ TK KBS. Nebudem predbiehať udalosti,“ odpovedala hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Katarína Jančišinová na otázku, kedy asi môžeme očakávať stanovisko biskupov k téme požehnávania párov rovnakého pohlavia.

Pápež František to umožnil v takzvanom doktrinálnom vyhlásení, ktoré vydal vlani 18. decembra. KBS o tom informovala na webe, doteraz bez vyjadrenia svojho postoja k dokumentu či priblíženia podmienok a priebehu takého požehnania. Tri dni pred Vianocami sa ešte vyjadrila, že „biskupi sa najskôr oboznámia s dokumentom a podľa potreby budú hľadať vhodné formy v kontexte miestnej cirkvi“.

V priebehu dvoch týždňov od vyhlásenia sa už viacerí slovenskí kňazi ohradili voči vyhláseniu pápeža. Nesúhlasia s ním a rázne odmietajú požehnávať páry rovnakého pohlavia bez výnimky. Pod ich facebookovými statusmi sa hromadia stovky komentárov burcujúcich nenávisť voči LGBTI+ ľuďom a odmietanie pápežovho vyhlásenia už dokonca odznelo aj na kázni počas vianočnej omše.

Zrejme práve pre tlak zo strany katolíckych kňazov z rôznych krajín následne Vatikán dokument spresnil. Požehnanie môže trvať len pár sekúnd a nesmie sa uskutočniť pred oltárom ani na inom významnom mieste v kostole, znie spresnenie zverejnené na začiatku roka 2024.

„Vyjadrenia jednotlivých kňazov sú hlasmi vnútri Cirkvi, medzi ktorými je dôležité nájsť vnútorný súlad a správne pochopenie, no nie sú hlasom Cirkvi na Slovensku,“ hovorí Katarína Jančišinová. Na otázku, či KBS plánuje nejakým spôsobom riešiť fakt, že niektorí kňazi už verejne odmietajú udeliť párom rovnakého pohlavia požehnanie, sme nedostali žiadnu odpoveď.

Kňazi už odmietajú, biskupi ešte nevedia

Združenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

LGBTI+

Pápež František

Slovensko

Teraz najčítanejšie