Denník N

Britský premiér urobil z brexitu debatu o Únii, v ktorej každý prežíva svoju drámu

Taktika britského premiéra v tieto dni možno rozhodne aj o tom, či Veľká Británia bude členom EÚ aj po roku 2017. FOTO - AP
Taktika britského premiéra v tieto dni možno rozhodne aj o tom, či Veľká Británia bude členom EÚ aj po roku 2017. FOTO – AP

Napínavé vyjednávanie, ako nestratiť Veľkú Britániu a zároveň neprehrať, sa rozbehlo v kuloároch Bruselu.

V chladnom Bruseli to od rána žije summitom premiérov, ktorí budú od štvrtkového podvečera hľadať kompromis v dvoch veľmi ťažkých témach – dohoda s Britániou a pokrok v riešení utečeneckej krízy.

Vo všetkých inštitúciách EÚ je tiež vyhlásený druhý („žltý“) stupeň bezpečnostných opatrení.

Je to o Britoch

Po meste sa preháňajú kolóny s prichádzajúcimi politikmi. Príslušnosť prezrádzajú nálepky so skratkou štátu na čelných sklách motoriek policajného sprievodu.

Pred budovou Európskej rady aj Európskej komisie (prakticky susedia) sú desiatky prenosových vozov a rozostavených kamier. Všetci čakajú na to hlavné – či sa podarí dohodnúť podmienky na zmeny vo fungovaní EÚ, nastolené britským premiérom Davidom Cameronom.

Ako to asi bude prebiehať, napovedal už aktualizovaný časový rozvrh, ktorý ešte v momente, keď sa summit začínal, pri 4 zo 7 plánovaných udalostí ohlasoval len „TBD“ – teda „bude upresnené“.

Napovedali aj vyjadrenia premiéra Camerona. „Budem bojovať za Britániu. Ak môžeme mať dobrú dohodu, beriem takú dohodu. Ale neuzavriem dohodu, ktorá nedosiahne, čo potrebujeme. Myslím, že je oveľa dôležitejšie urobiť to správne než urobiť hocičo narýchlo.“ Jasné, pred kamerami ide o domáce publikum. A o nastavenie dobrej vyjednávacej pozície.

Hlavnou témou štvrtkového podvečera, a asi aj celého summitu, je brexit.

Pôvodne to bola skratka pre označenie hrozby odchodu Veľkej Británie z EÚ, dnes je to už v bruselskom politickom slovníku oveľa širší pojem. Britský premiér nastolil niekoľko požiadaviek, ktorých splnenie je podľa neho podmienkou pre zotrvanie Británie v Únii.

Citlivé aj pre Fica

Najcitlivejšia – osobitne pre strednú a východnú Európu – je snaha Britov limitovať na niekoľko rokov benefity sociálneho systému pre občanov EÚ, ktorí sa do Británie prisťahujú za prácou.

Proti sú najmä krajiny V4, Španielsko, Portugalsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva a Lotyšsko. Najhlasnejší sú Poliaci, ktorí však nie sú a priori proti akejkoľvek dohode, trvajú však na tom, že obmedzenia sociálnych benefitov budú len krátkodobé a nebudú sa vzťahovať na Poliakov, ktorí už v Británii žijú a pracujú.

Poľská premiérka Beata Szydlo preto pri príchode len diplomaticky naznačila: „Chceme dosiahnuť porozumenie, aj keď nie za každú cenu.“ Rakúsko zasa navrhuje, aby sa britský model uplatňoval nielen v Británii, ale v celej EÚ. O tejto téme bude debata zjavne najdlhšia a najživšia, insideri však dúfajú, že rozumná dohoda bude nakoniec možná.

Briti tiež navrhujú jasnejšie nastavenie pravidiel pre fungovanie štátov eurozóny a štátov mimo nej. Keďže pre Britov je finančný sektor mimoriadne dôležitý, chcú v tejto oblasti viac suverenity. Najväčšie výhrady indikujú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Holandsko.

Britský návrh tiež obsahuje ústup od doteraz oficiálne uznávanej politiky „ever closer union“ – teda stále väčšej integrácie v EÚ. Aj v tomto prípade chcú zmenu, ktorá umožní podieľať sa na integrácii len tým, ktorí o to stoja, a ostatným umožní ďalej sa neintegrovať. Toto sa nepáči Belgicku.

Aby to bolo ešte zložitejšie, aj keby sa podarilo nájsť kompromisnú dohodu, ktorá bude vyzerať ako víťazstvo Camerona a „neprehra“ ostatných, aj tak ešte bude nasledovať britské referendum o zotrvaní v EÚ, ktorého výsledok si dnes nikto netrúfa odhadnúť, pretože britskí voliči sú rozdelení zhruba na dve rovnako veľké skupiny.

Najlepšie to vystihla litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. „Dúfam v to, prečo nie? Myslím, že všetci budú mať svoju vlastnú drámu, a potom budeme súhlasiť,“ povedala pred novinármi.

Debata o celej Únii

Davidovi Cameronovi sa v každom prípade podaril nevídaný kúsok. Z pôvodne čisto dvojstrannej debaty Británia – EÚ sa stala debata o reformách celej EÚ.

Ak by jadro tých návrhov bolo schválené, bola by to EÚ viac podľa britských predstáv. Ale napriek tomu sa pôvodne pomerne silný odpor voči návrhom za pol roka diskusií výrazne zmenil. Dnes britské návrhy plne podporuje 9 členských štátov a ostatné diskutujú o vyladení niektorých detailov.

Hrá sa teda o to, ako dohodnúť a odkomunikovať dohodu, ktorá nemôže byť pre nikoho príliš jasným víťazstvom, ale zároveň nesmie byť ničou prehrou. V piatok ráno by malo byť jasné, či sa to podarilo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie