Denník N

Prezidenta volíme 23. marca a 6. apríla, Pellegrini potvrdil svoju kandidatúru (+ otázky a odpovede)

Peter Pellegrini. Foto - TASR
Peter Pellegrini. Foto – TASR

Predseda Hlasu povedal, že rozhodnutie už prijal, no vzhľadom na potrebu zvolať predsedníctvo Hlasu kandidatúru oficiálne ohlási 19. januára v Banskej Bystrici. Z toho vyplýva, že bude kandidovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Peter Pellegrini bude kandidovať za prezidenta. Vyhlásil termín prezidentských volieb – prvé kolo sa uskutoční v sobotu 23. marca tohto roka, druhé o dva týždne neskôr, teda 6. apríla – a hoci priamo nepovedal, že bude kandidovať, o svojej kandidatúre hovoril ako o istej veci.

Vzhľadom na potrebu zvolať predsedníctvo Hlasu kandidatúru oficiálne ohlási 19. januára v Banskej Bystrici. Pellegrini hovoril aj o tom, ako bude vystupovať z postu predsedu parlamentu a čo jeho kandidatúra urobí s koalíciou.

Pellegrini už vlani naznačoval, že 23. marec a 6. apríl budú najvhodnejšie termíny na konanie prezidentských volieb. Mandát súčasnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej sa skončí 15. júna.

Podľa ústavy sa prvé kolo prezidentských volieb musí konať najneskôr 60 dní pred inauguráciou novej hlavy štátu. Keďže voľby sa konajú v sobotu, prvé kolo mohlo byť najneskôr 13. apríla.

Na základe Pellegriniho rozhodnutia sa voľby odohrajú týždeň pred Veľkou nocou a týždeň po nej, čo zrejme ovplyvní kampaň medzi prvým a druhým kolom. Dá sa očakávať, že dvaja fináloví kandidáti cez sviatky svoje aktivity utlmia.

V nasledujúcich otázkach

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Ivan Korčok

Ján Kubiš

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie