Denník N

Posledné prieskumy: súboj pravice a bloku Smer – SNS môže byť tesný

Budúci koaliční partneri? Predsedovia SNS a Smeru Andrej Danko a Robert Fico. Foto - TASR
Budúci koaliční partneri? Predsedovia SNS a Smeru Andrej Danko a Robert Fico. Foto – TASR

Dva týždne pred voľbami neuvidíme žiadne nové prieskumy. Aj preto preferenciám veľmi nemožno veriť, varujú aj ľudia z agentúr. Mnoho ľudí sa ešte stále rozhoduje.

Možnosť, že na Slovensku po štyroch rokoch vznikne pravicová vláda, nie je vylúčená. Je však stále výrazne menšia než vláda tandemu Smer – SNS. Vyplýva to z posledných prieskumov agentúr.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus pre denník Sme je rozdiel medzi najpravdepodobnejším vládnym blokom Robert Fico – Andrej Danko a opozíciou dva a pol percenta – teda 43,3 ku 40,8 percenta. Hoci to nie je veľké číslo, ktoré môže zmiznúť len v rámci štatistickej odchýlky jednej či dvoch strán, stále existuje riziko, že sa niektorá z pravicových strán nedostane do parlamentu. Priepasť by sa zväčšila a možnosť vzniku pravicovej vlády by to v podstate anulovalo.

 

Prieskum Focusu žiadne väčšie prekvapenia nepriniesol. Je z neho jasné, že šírenie strachu z utečencov Smeru prestalo pomáhať a že sa popularita vládnej strany dostala na úroveň polovice minulého roka.

Ukázal aj to, že kauza prepisu firmy Igora Matoviča a premiérových obvinení z podvodu mohla uškodiť OĽaNO, ale zrejme nie fatálne.

SaS v prieskumoch Focusu už osem mesiacov neklesla pod päť percent, takže má stále vysokú šancu dostať sa do parlamentu. Sieť je už jednoznačným lídrom pravice a dokonca môže ďalej stúpať k 15 percentám či vyššie. Zastavil sa aj dlhodobý pokles KDH, hoci mu stále hrozí historicky najhorší výsledok.

Aj táto agentúra však ukázala, že Sme rodina Borisa Kollára postupne získava, zatiaľ čo SDKÚ padla na absolútne historické dno jedného percenta.

Posledný prieskum pred voľbami zverejnila aj agentúra MVK, podľa ktorej má blok Smer – SNS 43 percent a pravica 40,5 percenta. Na rozdiel od Focusu však vidí v parlamente SMK, a nie SaS.

Poslednú sondáž na objednávku agentúry Sita zverejnil aj Polis. V nej bol rozdiel medzi dvojblokom a pravicou výrazne väčší – vyše deväť percent v prospech Smeru s SNS.

Ako sa dá veriť agentúram a ako triafali naposledy

Prieskumy však tentoraz len napovedajú, ako by mohli dopadnúť voľby, a mohli by sa historicky najmenej priblížiť ich výsledkom. Prvý raz totiž platí dvojtýždňový zákaz zverejňovať sondáže, ktorý si presadil Smer. Navyše agentúry dáta pre nich zbierali niekoľko ďalších dní späť. V porovnaní s voľbami tak pôjde o zhruba tri týždne staré údaje.

Podľa výsledkov takzvaného exit pollu agentúry Focus z roku 2012 – teda prieskumu z dňa volieb, pri ktorom sa anketári pýtajú ľudí, koho volili, priamo pred volebnými miestnosťami – sa však definitívne v poslednom týždni rozhodlo až 28 percent voličov. Možné zmeny vo volebnom správaní takéhoto obrovského počtu ľudí sociológovia pre moratórium nemajú ako zachytiť.

Hýbať sa môžu takmer všetci

Šéf Focusu Martin Slosiarik hovorí, že sa rozhodovanie voličov môže počas dvoch týždňov prelievať medzi Smerom a SNS, keďže Dankova strana naberala na sile smerom k deviatim či dokonca k desiatim percentám. Nebrala pritom len voličov Smeru, ale aj KDH.

„Voliči Siete, SaS a OĽaNO neboli ani teraz pevne rozhodnutí. Aj tam môže dochádzať k presunom. Ďalšou premennou je kauza Matovič,“ myslí si. Slosiarik hovorí, že je lepšie pozerať sa na výsledky viacerých agentúr, do veľkej miery však predpokladá zmeny na poslednú chvíľu. „Voľby môžu priniesť prekvapenia,“ vraví.

Neistý je podľa neho aj výsledok strany Borisa Kollára Sme rodina.

Kým ešte na jeseň to vyzeralo, že sa Smeru kvôli utečeneckej kríze môže podariť dokonca opäť vláda jednej strany, teraz sa situácia zmenila. „Dnes sa mi zdá táto alternatíva ako úplne vylúčená. Skôr sa tu otvára priestor na dvojkoalíciu alebo teoreticky, čo je však problematické pre dohodu, na stredo-pravú vládu,“ hovorí Slosiarik.

Kedy sa teda dozvieme, ako dopadnú voľby? Prvý zdroj môže byť agentúra Focus, ktorá bude robiť pre TV Markíza opäť exit poll. Jeho výsledky zverejní televízia vo volebnú sobotu po 22:00 hneď po uzavretí volebných miestností. Exit poll Focusu bol pred štyrmi rokmi veľmi presný. Jeho výsledky sa od volebného výsledku líšili nanajvýš o pol percenta pri jednotlivých stranách. Naopak, exit poll agentúry MVK príliš nevyšiel a v prípade Smeru sa od výsledku volieb líšil o sedem percent.

Napätie asi dlho po polnoci

Neoficiálne, ale úplne presné výsledky bude postupne zverejňovať na svojom webe štatistický úrad. Začnú pribúdať v sobotu v noci okolo jedenástej hodiny a podľa skúseností z minulých volieb bude možné výsledky odhadovať po sčítaní viac ako tretiny volebných okrskov.

To sa v roku 2012 stalo po pol druhej v noci a trendy sa už veľmi nemenili, hoci Smer priebežne oslabil oproti tomuto číslu o zhruba tri percentá.

V prospech rýchlejšieho odhadu výsledkov hrá, že štatistický úrad prvýkrát pri parlamentných voľbách využije modernejší systém sčítania IVIS. Ten však čakanie skráti možno len o minúty či desiatky minút. V neprospech rýchlejšieho odhadu hrá, že viacero strán sa môže pohybovať v okolí piatich percent a to, či sa dostanú do parlamentu, by mohlo byť definitívne jasné možno až pri spočítaní okolo 70 percent okrskov. To bolo pred štyrmi rokmi až po tretej ráno.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie