Denník N

Hudba a vesmír sú pre mňa najsilnejšou inšpiráciou, hovorí vedec, ktorý na Slovensko prinesie medzinárodný festival 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa astrofyzik Garik Israelian pred rokmi spriatelil s gitaristom skupiny Queen a astrofyzikom Brianom Mayom, väčšina ich rozhovorov sa točila okolo vesmíru a hudby. Na základe toho vymysleli a v roku 2011 prvýkrát zrealizovali hudobno-vedecký festival Starmus.

„Trvalo nám roky, kým sme prišli na to, že chceme zorganizovať veľké podujatie, ktoré spája vedu s umením a bude mať silu inšpirovať aj ľudí, ktorí vedu neštudujú. Naším hlavným cieľom je totiž inšpirácia. Vzdelanie je až druhoradé,“ hovorí vedec.

Na festivale v minulosti vystúpil napríklad spevák Sting, prvý človek, ktorý vstúpil na mesiac Neil Armstrong, skupina Queen či primatologička Jane Goodallová.

Siedmy ročník podujatia sa bude v máji odohrávať na Slovensku. S Garikom Israelianom sme sa rozprávali o ľuďoch, ktorí tu vystúpia, ale aj o jeho ceste k špičkovému výskumu, ktorú takisto odštartovalo umenie.

V rozhovore sa tiež dozviete:

  • ako sa z hudobníka pracujúceho v divadle stal svetovo uznávaný astrofyzikom,
  • či sa predstavivosť vedca líši od predstavivosti umelca,
  • ako vytvoril knižnicu zvukov, ktoré vydávajú hviezdy,
  • že spevák skupiny Offspring, ktorá príde na Slovensko, má doktorát z výskumu HIV.

V 16-tich rokoch ste odišli zo školy a hrávali ste na gitare po baroch. Čo privedie človeka, ktorý sa relatívne skoro rozhodol opustiť vzdelávací systém, nakoniec k astrofyzike?

Ako decko som bol veľkým fanúšikom rockovej hudby a mal som kapelu, s ktorou som vystupoval. Bez nejakého záujmu o vedu a ďalšie štúdium. Po škole som vôbec netušil, čo budem robiť, a tak som sa zamestnal v divadle, kde som pripravoval scénu, dekorácie a podobne. No jedného dňa som videl sci-fi film Solaris, ktorý mi úplne zmenil zmýšľanie a život. Tak ma ohúril a inšpiroval, že som sa vrhol na čítanie sci-fi literatúry.

Pohrúžil som sa do toho tak, že som každý deň prečítal jednu knihu. Ani neviem, koľko ich nakoniec bolo, prešiel som všetkých klasikov žánru typu Isaac Asimov, Arthur C. Clark, Robert Sheckley, Ray Bradbury či Clifford Simak. Sci-fi nakoniec tak podnietilo môj záujem o vesmír a fyziku, až som si v určitom okamihu povedal: „Dobre, chcem sa o prírode, fyzike či vesmíre dozvedieť viac!“

Na to ste asi potrebovali viac ako prácu v divadle.

Áno, bolo to kritické rozhodnutie, lebo som vedel, že ak sa chcem dostať na univerzitu, musím si sám doštudovať celú matematiku, fyziku a ďalšie predmety. Na strednej škole boli moje známky príliš slabé na to, aby ma zobrali hneď. Takže som popri práci v divadle strávil viac ako pol roka samoštúdiom osnov a fungovalo to. Na univerzite som už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra, Veda

Teraz najčítanejšie