Denník N

Päť želaní pre náš extrémne digitálny svet

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je výskumný pracovník a lektor, katedra digitálnej regulácie a verejnej politiky na Technickej univerzite v Mníchove.

Čoraz viac si uvedomujeme, že smart telefóny a sociálne siete, ktoré sme si do nich dobrovoľne nainštalovali, nie sú práve stimulom, ktorý by výrazne zvyšoval našu duševnú pohodu.

Ale čo s tým? Táto otázka ma podnietila, aby som na jednom mieste zhrnul päť želaní súvisiacich s našimi všadeprítomnými digitálnymi spoločníkmi, ktoré mám na nadchádzajúci rok.

Nesúhlasím s informatikom Jaronom Lanierom, ktorý vo svojej knihe Desať argumentov za to, aby ste hneď teraz vymazali svoje účty na sociálnych sieťach píše, že kvôli nim strácame slobodnú vôľu. A predsa moje prvé želanie je: používajme sociálne médiá s mierou a menej.

Výskumy už preukázali, že ľudia, ktorí dostali peniaze za to, aby niekoľko týždňov nepoužívali Facebook, boli menej polarizovaní a ich subjektívny pocit šťastia sa (mierne) zvýšil. Nielenže je čas strávený na sociálnych sieťach často stratený, ale môže spôsobiť pocity osamelosti a odcudzenia.

Celkom pochopiteľný je aj pocit rušivého znechutenia z toho, že automatizované a neosobné prostriedky zdanlivo rozhodujú o tom, čomu je naša myseľ denne vystavená. A ak budeme tráviť menej času online, dovolíme algoritmom mať menší vplyv na naše životy.

Po druhé – a v miernom protirečení s prvým želaním: neznevažujme deti a tínedžerov pre ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie