Denník N

Lieky kombinovala s alkoholom: Keď závisláci niečo potrebujú, vymyslia si hory-doly

Speváčka I am Rosie. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Speváčka I am Rosie. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Postupne sa mi stávalo, že som ani po desiatich liekoch nezaspala. Bola som taká vyčerpaná, že som tu nechcela byť,“ spomína česká speváčka, ktorá vystupuje pod menom I am Rosie.

Lieky kombinovala s alkoholom, až sa takmer utopila v akvaparku. Život jej zachránila štrnásťročná sestra.

Po incidente nastúpila na liečbu závislosti, ktorú predčasne ukončila, no po niekoľkých dňoch sa do pražských Bohníc vrátila. V liečebni napísala svoju poslednú pieseň Demons. Teraz pracuje na projekte Takto to nebude stále, v ktorom chce radiť závislým a ich príbuzným.

Z rozhovoru sa dozviete:

  • aké boli jej prvé triezve Vianoce;
  • čo s ňou spravilo predčasné ukončenie liečby;
  • prečo sa chce do liečebne vrátiť;
  • ako sa učí spať bez liekov.

Máte za sebou prvé triezve Vianoce po dlhšom čase. Aké to bolo?

Boli to úplne triezve Vianoce. Aj keď som sa neopila, vždy som si nejaký pohárik dala. A čím som staršia, tým horšie moje telo reaguje na alkohol, takže mi bolo na druhý deň aj tak zle.

Vianoce môžu byť veľmi psychicky náročné. Boli nejaké momenty, keď ste si chceli dať pohárik alebo užiť tabletku?

Dala som si Atarax, ktorý mi pani primárka dovolila. Je nenávykový.

To je liek na upokojenie?

Áno. Vianoce sú pre mňa veľmi náročné, pretože z pôvodne veľkej rodiny nás zostalo päť. Tieto sviatky s nami trávila ešte Anička, čo mi pomohlo, pretože rodina si veľa vecí pred ňou nedovolila. Ale 25. decembra som si musela dať liek.

Kto je Anička?

S Aničkou sme sa stretli na liečbe, je to gamblerka alebo – ako o sebe niekedy hovorí – neúspešný profesionálny hazardný hráč. Veľmi sme si sadli.

Boli Vianoce náročné aj vzhľadom na vašu liečbu?

Áno, u mňa to súviselo s liečbou. Prvé tri mesiace, keď človek vyjde z liečebne, sú krízové. Mám za sebou zhruba mesiac a pol, takže mnou lomcujú nálady a ešte upravujeme liečbu. Navyše reagujem intenzívnejšie na niektoré veci, pretože som bola štyri mesiace zatvorená.

Vy ste boli v liečebni v Bohniciach mesiac od začiatku júna, potom ste pre časopis Reportér hovorili, že ste liečbu predčasne ukončili. Liečili ste sa ešte niekde inde?

Liečba normálne trvá tri mesiace. Keďže som nevedela nič o závislostiach, veľmi som to nezvládala a podpísala som po mesiaci reverz. Keď som odtiaľ vyšla, veľmi to mnou zamávalo. Preto som sa po deviatich dňoch zase vrátila s tým, že absolvujem celú liečbu. Celkovo som tam strávila štyri mesiace.

Čo si mám predstaviť pod tým, že to vami zamávalo?

Vyšla som z uzavretého sveta a zrazu ma to zase stiahlo do tráum a démonov, čo tu na mňa čakali, a ja som ich nemala vyriešené. Nebola som na to vôbec pripravená a vrhlo ma to do hroznej depresie. Nič ma nezaujímalo, bola som stále apatická a veľmi podráždená.

Navyše som hneď po odchode z liečebne začala piť. Keď som bola opitá, užila som zase lieky a vrátila sa do bludného kruhu.

Jeden deň som to vážne prehnala. Keď užijete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Duševné zdravie

Rozhovory

Silné ženy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie