Denník N

Šéf eurokonzervatívcov o vyjednávaní s EÚ: Na detailoch záleží

Britský konzervatívec Syed Kamall. FOTO - FACEBOOK S. K.
Britský konzervatívec Syed Kamall. FOTO – FACEBOOK S. K.

Syed Kamall, prominentný člen britskej Konzervatívnej strany a predseda frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov, tretej najväčšej frakcie v europarlamente, sa intenzívne podieľa na bruselskom vyjednávaní o návrhoch premiéra Camerona.

Keď ste sa v posledných týždňoch kvôli britským návrhom na zmenu fungovania EÚ stretávali s premiérom Davidom Cameronom, bol optimista?

Úprimne veril v dohodu, ale nechcel byť prehnaný optimista, pretože tam stále boli a sú detaily, ktoré musíme dotiahnuť. Hovoril tiež, že nechce byť tlačený nejakým časovým rozvrhom. Neponáhľa sa dosiahnuť dohodu tento týždeň, pretože jeho prísľub voči britskému ľudu je uskutočniť referendum o zotrvaní v EÚ do konca roka 2017. Takže máme čas. Aj keď jasné, že by bolo super mať dohodu tak rýchlo, ako je to možné.

Má britská vláda deadline, dokedy musí byť jasné, či sa s EÚ dohodla?

Do konca budúceho roka vláda sľúbila referendum o zotrvaní v EÚ, to je jasný deadline. Bolo by výborné mať dohodu ešte tento týždeň, ale David Cameron opakovane hovorí – a myslí to vážne – že hľadá dohodu, ktorú bude môcť bez váhania ponúknuť Britom.

Veríte, že sa môže podariť dohoda, ktorá premiérovi Cameronovi umožní povedať – dosiahli sme všetko, o čo nám išlo?

Verím, že môžeme dosiahnuť dohodu, ktorá umožní premiérovi byť s ňou spokojný a „predať“ ju Britom. Ale aj David Cameron veľmi dobre vie, že konečné rozhodnutie o zotrvaní v Únii urobí britský ľud v referende.

Budú všetci britskí poslanci europarlamentu – aj euroskeptickí – hlasovať za dohodu?

Zo stretnutí premiéra s lídrami veľkých skupín v europarlamente som mal pocit, že poslanci dohodu podporia. A ešte aj tí, ktorí by chceli z EÚ vystúpiť, nebudú môcť povedať, že premiér nevyjednal najlepšiu dohodu, akú bolo možné vyjednať.

Je v balíku britských požiadaviek nejaká, ktorá je pre vás zásadná?

Záleží na detailoch. Keby som dnes vošiel do obchodu a predavač mi povedal, že pre mňa má výbornú ponuku, ale že detaily mi nepovie, asi by som mu odpovedal – ja chcem vedieť tie detaily, napísané malými písmenkami. A keď budeme poznať detaily, potom sa každý rozhodne. Aj keby sa dohoda zrodila dnes, referendum určite nemôže byť skôr ako v júni. Takže britskí voliči rozhodne budú mať dosť času popremýšľať o tom.

Vy osobne – ste za zotrvanie v EÚ, alebo za vystúpenie?

Chcem poznať detaily tej dohody, kým sa definitívne rozhodnem.

Čiže budete čakať na finálne znenie dohody, aby ste povedali, či chcete zostať v EÚ?

Pomáham britskému premiérovi vyjednať najlepšiu možnú dohodu – to je teraz moja úloha aj povinnosť. 

Aký je váš pocit – je dobré byť súčasťou Únie, alebo nie celkom tejto konkrétnej Únie?

Je úžasné, že krajiny dokážu takto spolupracovať, ale myslím si, že občas je tu príliš veľa excesov a že Brusel sa pokúša robiť toho priveľa. Takže občas som veľmi frustrovaný z EÚ, a občas si myslím, že dosahuje úžasné veci. Budem tieto veci zvažovať, kým sa definitívne rozhodnem.

Sledujete výhrady krajín V4 k britskej snahe obmedzovať pracovnú migráciu občanov z iných štátov EÚ?

Áno, a rozumiem tým obavám. Ale zároveň máme premiéra, zodpovedného za túto debatu v Británii, a on musí odpovedať na obavy Britov, že tam prichádza veľa ľudí, ktorí tam chcú žiť, neprispievajú do systému a od prvého dňa chcú z neho čerpať. Ľudia v Británii majú pocit, že je to veľmi nefér. Je jasné, že takéto rozhodnutie (obmedzenie benefitov) bude mať dôsledky pre ľudí z iných krajín, ale takto to dnes v Británii je.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie