Denník N

Bavorský les a Šumava: Štát platí národné parky a chráni prírodu, návštevníci tam nosia peniaze

Jazero Rachelsee pod vrcholom Großer Rachel v Národnom parku Bavorský les. Foto – Soňa Mäkká
Jazero Rachelsee pod vrcholom Großer Rachel v Národnom parku Bavorský les. Foto – Soňa Mäkká

V Česku, Poľsku či Nemecku platí prevádzku národného parku štát, a to buď kompletne, alebo sčasti. Peniaze regiónu následne prinášajú návštevníci, ktorí chodia za prírodou, ale aj infraštruktúrou, ktorú národný park vybudoval, ako sú návštevnícke centrá, náučné chodníky, ferraty a výbehy zvierat.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) tvrdí, že národné parky sú po spustení reformy v ekonomickom marazme. Reformu schválila Matovičova vláda a platí od 1. apríla 2022. Národné parky sú dnes samostatnými právnymi subjektmi a spravujú buď všetky štátne pozemky na svojom území, alebo časť z nich.

Denník N sa pozrel na to, ako to funguje v najväčšom komplexe divokej prírody v strednej Európe, v národných parkoch Šumava a Bavorský les na česko-nemeckej hranici. Oba parky spolu navštívi ročne takmer tri a pol milióna návštevníkov a obce na oboch stranách hranice za posledné roky v prípade Česka a za desaťročia v prípade Bavorska zažívajú po rokoch úpadku obdobie rozvoja a prosperity. To priamo súvisí práve s národnými parkmi na ich území.

Taraba myšlienke ekonomickej výnosnosti parkov zjavne nedôveruje: „Iba na ich administratívu, platy stoviek ľudí a akože fungovanie, ktoré má spočívať vlastne v tom, že nikto nemá v parkoch nič robiť, idú kadejakými skrytými dotáciami desiatky miliónov eur ročne. Národné parky sa musia vedieť postaviť ekonomicky čo najviac na vlastné nohy,“ napísal na sociálnu sieť.

Divoká príroda priťahuje

Keď sa pozriete na modely fungovania národných parkov v okolitých štátoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Turistika a outdoor

Životné prostredie

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie