Denník N

Newsfilter: Pellegrini bude kandidovať, rozhodne sa medzi ním a Korčokom

1. Súboj Pellegrini verzus Korčok už má presné termíny. 2. Čo je to rovnováha v demokracii. 3. Opozícia ďalej slušne bojuje.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Súboj Pellegrini verzus Korčok už má presné termíny

Prvé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 23. marca a druhé kolo následne o dva týždne – v sobotu 6. apríla. V pondelok to oznámil predseda Národnej rady Peter Pellegrini, ktorý má na to zo zákona kompetenciu.

Zo zahraničia sa nedá. Dátumy oboch kôl prezidentských volieb si treba poznačiť do diára, prípadne začať plánovať kúpu leteniek, lístkov na autobus alebo na vlak, ak žijete v zahraničí.

V prezidentských voľbách sa na rozdiel od parlamentných nedá voliť zo zahraničia, ale treba prísť na Slovensko. Nie je však nevyhnutné byť v mieste trvalého bydliska, pretože sa dá vybaviť hlasovací preukaz a voliči s trvalým pobytom v zahraničí môžu voliť s pasom v ktorejkoľvek volebnej miestnosti.

Prihlasovanie kandidátov do konca mesiaca. Všetci, ktorí sa chcú volieb zúčastniť ako kandidáti, majú teraz 21 dní na to, aby oficiálne podali svoju kandidatúru. Každý občan, ktorý má nad 40 rokov a spĺňa zákonné predpoklady, teda napríklad nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, môže kandidovať, ak odovzdá podpisy aspoň 15-tisíc občanov alebo 15 poslancov. Lehota začne plynúť v utorok alebo v stredu – podľa toho, kedy Pellegriniho oznámenie vyjde v Zbierke zákonov. Najneskôr do konca januára tak budeme poznať všetkých kandidátov.

Pellegrini oznámil, že bude kandidovať. Tých najdôležitejších dvoch, ktorí sa s veľkou pravdepodobnosťou stretnú v druhom kole, už poznáme. Ide o diplomata Ivana Korčoka a samotného predsedu Hlasu Petra Pellegriniho. Ten v pondelok potvrdil, že cez vianočné sviatky dospel k názoru, že bude kandidovať. Ešte to podľa neho musí schváliť predsedníctvo Hlasu a potom to slávnostne oznámi 19. januára, ale to sú už len formality.

Občiansky verzus stranícky. Kým Korčok je občiansky kandidát a už vyzbieral dostatočné množstvo podpisov, Pellegrini bude kandidovať s podporou poslancov Hlasu, bude teda stranícky kandidát.

V tejto chvíli sa javí ako veľmi nepravdepodobné, že by kandidoval ešte niekto tretí, kto by reálne mohol zvíťaziť. Hovorí sa však o záujemcoch, ktorých kandidatúra zrejme spôsobí, že ani jeden kandidát nevyhrá už v prvom kole. V ňom by zvíťazil ten, kto získa nadpolovičný počet hlasov.

Tým tretím môže byť kandidát SNS, ktorý by bral hlasy Pellegrinimu, alebo „konzervatívny“ kandidát či kandidátka, ktorých by podporilo KDH alebo bývalé OĽaNO a ktorí by zase brali hlasy najmä Korčokovi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Úrad špeciálnej prokuratúry

Komentáre

Teraz najčítanejšie