Denník N

Ruská ruleta je tu stále obľúbená. Aktivistka vysvetľuje, prečo ruskí väzni riskujú život vo vojne

Mnohí väzni dajú prednosť vojne pred ruskou trestaneckou kolóniou. Zdroj: Múzeum Perm 36
Mnohí väzni dajú prednosť vojne pred ruskou trestaneckou kolóniou. Zdroj: Múzeum Perm 36

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Zatiaľ sa všetci hlásia dobrovoľne a s piesňou na perách. Každý chce ísť do vojny,“ vraví ruská novinárka a ľudskoprávna aktivistka Oľga Romanovová, ktorá sa zameriava na tému väzenstva.

Na front sa podľa nej hrnú nielen muži, ale aj ženy. „Nikto nepremýšľa o tom, čo tam bude musieť robiť. Nikoho netrápi, že bude musieť zabíjať a umierať. Hlavným lákadlom je prísľub slobody a peňazí,“ vraví s tým, že už vidia konkrétne prípady. Po šiestich mesiacoch totiž naozaj trestancov z vojny prepúšťajú a nemuseli ani zvlášť bojovať.

Romanovová hovorí aj o verbovaní väzňov a väzenkýň, o tom, kde a v akých podmienkach držia ukrajinských vojnových zajatcov a unesených civilistov, koľko žoldnierskych skupín v Rusku existuje a aký majú vplyv po smrti Prigožina.

Keď sa začala invázia na Ukrajinu, očakávali ste, že v Rusku začnú aj s náborom väzňov?

Nie, vôbec som to nečakala. Videla som, že koncom februára prišli predstavitelia ministerstva obrany do jednej z väzníc, ktorá sa označuje skratkou BS. Ide o zabezpečenú detenciu pre zatknutých a odsúdených príslušníkov bezpečnostných zložiek, sudcov, príslušníkov FSB a podobne.

Ako príslušníkom s výcvikom im ponúkli, aby šli do vojny. Skončilo sa to úplným fiaskom. A až do konca júna nebolo o žiadnych snahách získať väzňov ani počuť. Ten nápad sa mi zdal ako nejaká šialenosť. Preto to bolo nečakané.

Koľko väzňov z ruských väzníc už poslali do vojny a koľko z nich sa vrátilo?

Poslali ich tam asi 120-tisíc. Päťdesiattisíc z nich odviezol Prigožin a viac ako päťdesiattisíc ministerstvo obrany. A koľko sa ich vrátilo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie