Denník N

Kanadský dokumentarista pri svetovom rekorde bežal aj cez Bratislavu: Bola skvelá chaotickou architektúrou aj nudaplážou

Foto, koláž: Ben Pobjoy/Instagram, benpobjoy.com
Foto, koláž: Ben Pobjoy/Instagram, benpobjoy.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kanaďan Ben Pobjoy je maratónec a dokumentarista, ktorý sa bežeckým výkonom v roku 2023 zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Počas 365 dní prebehol bez podpory 242 maratónov, pričom navštívil 70 krajín sveta vrátane Slovenska.

Zážitky počas cestovania a behania dokumentoval nielen fotograficky, ale aj formou denníka, ktorý priebežne zverejňoval na svojom webe.

Vlastný sólo projekt začínal v Kanade, pokračoval do Južnej Ameriky, potom do Karibiku a neskôr do západnej Európy. Prebehol severom Afriky a cez Blízky východ sa vrátil do strednej Európy.

Ako 52. krajinu navštívil koncom leta Slovensko. V Bratislave a blízkom okolí strávil osem hodín a to, čo zažil, označil za posilňujúci dôkaz toho, že „menšie východoeurópske mestá nezničené turistami majú svoje čaro“.

Kanaďan v danom týždni stihol okrem Slovenska navštíviť aj Rakúsko, Chorvátsko a Bulharsko, no „najdivokejší moment“ zažil kúsok za Bratislavou, keď sa prvýkrát v živote ocitol na nudapláži a zaplával si s opálenými seniormi. V úsmevnej reportáži píše aj o tom, že by nikdy nepovedal, že nájde nudapláž v tak ľahko dostupnej lokalite.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Bežecký príbeh Bena Pobjoya môže byť inšpiráciou pre všetkých, ktorí sa večne odhodlávajú k zásadnej zmene životosprávy. Kanaďan žil nezdravo, mal vážne zdravotné komplikácie, bol morbídne obézny a necítil sa dobre.

K radikálnej zmene sa odhodlal v roku 2015. Začal sa hýbať, za osem mesiacov schudol 45 kíl a od voľných prechádzok, keď sa opäť „učil chodiť“, sa postupne dopracoval k pravidelnému behaniu. Ako hovorí, objavil tak nielen prostriedok, ako žiť zdravšie, ale aj spôsob, ako spoznávať krásu našej planéty.

Odvtedy v rámci rôznych súkromných bežeckých projektov prebehol takmer 75-tisíc kilometrov, zvládol 840 maratónov a vrcholom jeho snaženia je projekt Marathon Earth Challenge, ktorý dokončil pred pár dňami.

V rámci osobnej výzvy v roku 2023 navštívil šesť kontinentov, bežal cez 70 krajín a objavoval rozmanité kultúry, prírodu aj rôznorodú klímu. V mongolskom Ulanbátare napríklad bojoval s teplotou -20 stupňov Celzia, naopak, na petržalskej hrádzi bolo na konci leta o 50 stupňov viac. Aj preto ho pri návšteve Slovenska potešilo, keď náhle objavil Rusovské jazero.

Fanúšik komunistickej architektúry

Ben Pobjoy vo svojom denníku priznáva, že osem hodín je príliš krátko na to, aby mohol Bratislavu hodnotiť komplexne, no nech to znie akokoľvek absurdne, to, čo v slovenskom hlavnom meste zažil, sa mu páčilo.

„Niekdajší zadok Československa je dnes top,“ poznačil si. „Vyskočil som z vlaku, prebehol pôvabným starým mestom plným vtipných sôch a mal som v úmysle pokračovať k akémusi chátrajúcemu kaštieľu dole v Rusovciach, no zmenil som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Bratislava

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie