Denník N

Nová správa OECD o školstve: učiteľom treba pridať, škôlky majú byť pre všetkých

OECD hovorí, že máme zvýšiť učiteľom platy, tí za ne štrajkujú už štvrtý týždeň. Foto N - Vladimír Šimíček
OECD hovorí, že máme zvýšiť učiteľom platy, tí za ne štrajkujú už štvrtý týždeň. Foto N – Vladimír Šimíček

Odborníci z OECD hodnotili naše školstvo a nie je to príjemné čítanie. Škôl je vzhľadom na počet žiakov zbytočne veľa, škôlok je naopak príliš málo a so vzdelávaním Rómov si nevieme dať rady.

Slovensko dáva málo peňazí do školstva, je to podstatne menej ako je priemer v krajinách OECD. „Premieta sa to do nedostatočných platov učiteľov a riaditeľov škôl, nedostatočných výdavkov na učebné materiály vrátane učebníc, a do neuspokojenia dopytu po predprimárnom vzdelávaní a výchove,“ napísali odborníci z OECD, ktorí hodnotili naše školstvo.

Slovensko je teraz podľa generálneho tajomníka OECD Angela Gurriu v situácii, kedy by mohlo dať viac na školstvo ako aj na platy učiteľov. Viac peňazí by sa mohlo využiť na lepšie pomôcky a vybavenie. To by pomohlo aspoň sa priblížiť k tomu, čo v priemere dávajú iné krajiny OECD. Slovensko dáva 2,5 percenta HDP na školstvo, priemer OECD je o percento viac.

„S tým môžem len súhlasiť,“ reagoval minister školstva Juraj Draxler na to, že do školstva by malo ísť viac peňazí.

Učitelia majú málo

OECD vo svojej správe píše, že v roku 2012 boli platy našich učiteľov v porovnaní s príjmami zamestnancov s vysokoškolským vzdelávaním najnižšie v rámci OECD. V tomto roku bolo Slovensko jedinou krajinou OECD, v ktorej učitelia zarábali menej ako polovicu platu pracovníkov s odborným vzdelávaním. Preto nie je profesia učiteľa na trhu konkurencieschopná. „To spôsobuje problém vzbudiť záujem mladých ľudí o učiteľskú profesiu a udržať motiváciu tých, ktorí už sú zamestnaní.“

Nie sú peniaze a na školských chodbách je to aj vidieť. foto N - Tomáš Benedikovič
Nie sú peniaze a na školských chodbách je to aj vidieť. foto N – Tomáš Benedikovič

Zlepšenie platov učiteľov by mala byť top priorita, tvrdí OECD. V správe uznáva, že vláda zvyšovala platy o päť percent v rokoch 2013 až 2015, čo odráža záväzok posunúť učiteľské platy na priemernú hodnotu. „Cieľom je zlepšiť postavenie učiteľskej profesie, získať lepších kandidátov pre učiteľské povolanie,“ napísali v správe.

Aj keď sa platy učiteľov zvyšujú, nie je to podľa tajomníka OECD Gurriu dostatočne rýchle. „Ale ide to správnym smerom,“ dodal.

Nedostatok peňazí sa prejavuje aj v nedostatku miest v škôlkach.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie