Denník N

Na Mesiaci mali pochovať pozostatky Arthura C. Clarka a ďalších, no americká sonda zlyhala

Na palube modulu Peregrine (na snímke z októbra 2023) boli vzorky DNA a spopolnené ľudské pozostatky desiatok ľudí. Foto – AP
Na palube modulu Peregrine (na snímke z októbra 2023) boli vzorky DNA a spopolnené ľudské pozostatky desiatok ľudí. Foto – AP

Hoci misia Peregrine Mission One nie je úspešná, zapojenie súkromného sektora do vesmírneho vývoja a výskumu bude pokračovať, keďže znižuje náklady vesmírnym agentúram.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Americký pristávací modul Peregrine nepristane na Mesiaci.

Spoločnosť Astrobotic Technology sa tak nestane prvou súkromnou spoločnosťou s úspešným pristátím na Mesiaci.

Naposledy pristáli americké technológie na Mesiaci ešte v roku 1972, keď sa ukončil program Apollo.

Na palube sondy sú malé rovery, prístroje na meranie množstva vody v mesačnej pôde, ale aj vzorky DNA a ľudské pozostatky desiatok ľudí. No misia má byť predovšetkým ukážkou spolupráce medzi NASA a súkromným sektorom.

Posledné hodiny

Štart misie nazvanej Peregrine Mission One z tohto pondelka prebehol v poriadku, ale sedem hodín nato Astrobotic Technology oznámila, že jej modul nedokáže udržať správnu orientáciu voči Slnku.

Zariadenie prichádzalo o energiu, keďže nedokázalo nabíjať svoje solárne panely.

Spoločnosť neskôr uviedla, že zdrojom problémov bol únik paliva z pohonného systému.

Snímka ukazuje narušenú časť izolácie na pristávacom module Peregrine. Foto – AP

Neplánovaným manévrom sa solárne panely podarilo správne natočiť smerom k Slnku, no únik pohonnej látky pokračuje a palivo sa naďalej míňa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie