Denník N

Vývoj bojov (686. deň): Experti ukazujú pre Fica a Blanára dôkazy, že Rusi strieľajú na Ukrajine rakety z KĽDR

Ukrajinský policajt skúma trosky rakety, ktorá spadla na Chakriv 2. januára. Nie je jasné, či je na tejto snímke severokórejská raketa. Foto - TASR/AP
Ukrajinský policajt skúma trosky rakety, ktorá spadla na Chakriv 2. januára. Nie je jasné, či je na tejto snímke severokórejská raketa. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ponúkame Ficovi a Blanárovi dôkazy, že na Charkiv skutočne spadla severokórejská balistická raketa.
  • V čom sa podľa odborníkov trosky rakety podobajú na severokórejskú strelu a v čom sa líšia od Iskandera. 
  • Rybar opisuje, akým problémom čelia Rusi pri Krynkách.
  • Aké preukázateľné straty tu majú Rusi a Ukrajinci.
  • Videá dňa: ukrajinské útoky v Krynkách a ruské straty pri Kreminnej.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 10. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Minister zahraničia Juraj Blanár v stredu bránil rozhodnutie svojho ministerstva nepodpísať vyhlásenie 48 krajín sveta, ktoré odsudzuje dodávky severokórejských balistických striel Rusku. Rusi ich nasadili na Ukrajine minimálne v dvoch prípadoch.

Ide o porušenie sankcií OSN a okrem nás zo štátov EÚ a NATO nepodporilo vyhlásenie už len Maďarsko a Turecko, teda štáty, ktoré do istej miery bránia Rusko od začiatku invázie.

K Blanárovi sa vo štvrtok pridal aj premiér Robert Fico. Obaja tvrdia, že bez dôkazov nič nebudú podpisovať. Američanom, ktorí s tým prišli minulý týždeň, neveria a vyťahujú Irak.

Áno, nie všetko, s čím prídu americké tajné služby, treba brať ako automatickú pravdu. O severokórejských raketách však nehovoria len Američania, ale napríklad aj Južná Kórea. Zástupca tejto krajiny v OSN povedal, že severokórejský režim využíva Ukrajinu „na testovanie svojich striel, ktoré dokážu niesť jadrové zbrane“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odbil otázky na dodávky severokórejských balistických striel vetou „bez komentára“. Zástupca Ruska v OSN, kde sa táto téma v stredu preberala na pôde bezpečnostnej rady, hovoril o propagande a spomínal, že ani Ukrajinci oficiálne nepotvrdili, že našli severokórejské rakety.

V tom má pravdu, Ukrajinci zatiaľ hovoria, že len skúmajú trosky rakiet, ktoré našli napríklad v Charkive, a zatiaľ oficiálne nehovoria, že skutočne ide o severokórejské. Vyšetrovanie môže byť hotové o niekoľko dní.

Na druhej strane regionálni ukrajinskí predstavitelia v Charkive povedali, že sa prikláňajú k tejto verzii, a poukázali na niekoľko písmen na troskách, ktoré sa nepodobajú na latinku ani cyriliku.

Čo hovoria experti: Odborníci, ktorí videli fotografie trosiek rakety v Charkive, sú presvedčení, že ide o severokórejské balistické strely KN-23 alebo KN-24. Americký expert Jeffrey Lewis na X napísal, že dôkazy, že ide o severokórejskú balistickú strelu, sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie