Denník N

Nechce sa vám voliť? V Oregone našli zaujímavý spôsob, ako zatočiť s lenivcami

Štát na severozápade USA ľudí aktívne povzbudzuje, aby volili. Voľbe sa musia doslova vyhýbať, lebo štát si vynucuje ich pozornosť.

Sú všelijaké spôsoby, ako dostať ľudí k volebným urnám. Na Slovensku napríklad spustili kampaň, že v nadchádzajúcich parlamentných voľbách „hráme o veľa“. Má nás to motivovať, aby sme nesedeli nečinne na zadku, boli občiansky angažovaní a zúčastnili sa na chode spoločnosti.

V americkom štáte Oregon vymysleli iný spôsob. Ide o opatrenie vychádzajúce zo znalostí našej mysle, ktorá je lenivá a skoro všetko ofrfle.

V Oregone sa voľby týkajú iba zaregistrovaných občanov. Ale na rozdiel od iných amerických štátov vás tu zaregistrujú do zoznamu voličov automaticky. Ak registrovaný byť nechcete, musíte o to vyslovene požiadať. Návrh zákona podpísali minulý rok.

Ak aktívne neprejavíte vôľu, aby vás z registra voličov vyradili, tak 20 dní pred každými voľbami dostanete od miestnych úradov hlasovací lístok. Takýmto spôsobom štát ľudí povzbudzuje do toho, aby volili. Ak voliť nechcú, voľbám sa musia doslova vyhýbať. Úrady si ich pozornosť vynucujú.

Vypočutý hlas

„Bola to moja hlavná priorita. Som nadšená z toho, že sme schválili tento zákon. Doslova každý obyvateľ Oregonu dostane možnosť, aby bol jeho hlas vypočutý,“ povedala minulý rok pre Los Angeles Times guvernérka štátu Kate Brownová.

„Oregon išiel ďalej ako iné štáty, lebo bremeno položil na štát, nie občanov. Namiesto toho, aby sme sa voličov pýtali ‚Chcete sa zaregistrovať, aby ste mohli voliť?‘, sa voličov pýtajú ‚Neželáte si voliť?‘, cituje Los Angeles Times Myrnu Perezovú z Brennanovho centra pre spravodlivosť.

Darcovstvo orgánov

Obdobný príklad s automatickou registráciou poznáme z minulosti z oblasti darcovstva orgánov. V roku 2003 časopis Science informoval, že v Rakúsku až 99 percent ľudí súhlasí s darcovstvom orgánov, zatiaľ čo v Nemecku, kultúrne veľmi podobnej krajine, iba 12 percent. Prečo ten rozdiel?

V Rakúsku stavili na podobnú taktiku ako v Oregone. Človek sa v krajine stáva darcom automaticky. Ak ním byť nechce, musí o vyradenie z registra požiadať. V Nemecku je to presne naopak – ak darcom byť chcete, musíte aktívne prejaviť vôľu. Lenže to sa mnohým z nás nechce.

Postrčenia

V zahraničí je bežné, že verejná politika vychádza z poznatkov o našej mysli. Inštitúcie volia také opatrenia, aby nás postrčili (z angl. nudge) tým správnym smerom, ktorý prospieva nám i celej spoločnosti. Lebo je dobré, ak ľudia volia a ak je k dispozícii veľa ľudí ochotných podeliť sa o svoje zdravé orgány v prípade, že zahynú pri autonehode.

Vhodné postrčenia môžeme použiť hocikde, nielen vo verejnej politike. Ak máte obchod a chcete, aby si ho ľudia zapamätali, zvoľte nasledujúce jednoduché „postrčenie“ s otváracími hodinami, ktoré zaujme pozornosť okoloidúcich a oddelí vás od nudného zvyšku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Behaviorálna ekonómia

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie