Denník N

Za opakovanú krádež vína má byť väzenie, za krádež auta podmienka, varuje exminister Karas

Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vládny návrh novely trestných kódexov je horší ako Mečiarove amnestie. Tie mali dosah na niekoľko ľudí, no návrh vládnej koalície zasiahne tisícky spisov a ľudí. Exminister spravodlivosti a bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas síce navrhoval znižovanie trestov, ale súčasný návrh sa mu zdá drastický.

„Je to až na hrane ohrozenia vnútornej bezpečnosti krajiny,“ hovorí a vysvetľuje, že vládny návrh devalvuje postih korupcie, ale aj iných majetkových ekonomických trestných činov.

Okrem toho sa z rozhovoru dozviete:

  • či je novela výsledkom lobingu advokátov;
  • kde je hranica, aby bol trest primeraný aj spravodlivý;
  • či mu v diskusii o novele nechýba hlas generálneho prokurátora Maroša Žilinku;
  • prečo odmietol kandidatúru na prezidenta a či by malo KDH podporiť Ivana Korčoka;

Vaša prvotná reakcia na novelu trestných kódexov bola, že ste ju museli rozdýchať. Hovorí sa, že novela je výsledkom advokátskej loby, vy ste advokát, tak prečo taká reakcia? 

Advokátov je šesťtisíc. Bol som predsedom Slovenskej advokátskej komory a aj vtedy sme sa výrazne snažili vstupovať do všetkých legislatívnych príprav a prác, ktoré sa týkali aj trestných kódexov. Niekedy sa nám to darilo s väčšou, niekedy s menšou možnosťou vplyvu a komentára. Jednoznačne však treba povedať, že situácia, aká je na Slovensku vo vzťahu k trestnej politike, bola dlhodobo neudržateľná.

Netýka sa to len posledných troch rokov, ale situácia za posledné roky si vyžadovala zmenu a stále si ju vyžaduje. Na tom nič nemení ani aktuálne predložená novela. Musel som ju rozdýchať, pretože ide o skrátenú a radikálne okresanú verziu noviel trestného zákona a trestného poriadku len vo vybraných častiach. Nereflektuje vôbec na to, o čom sa tu dlhodobo diskutovalo v odborných kruhoch.

Je novela výsledkom lobingu advokátov?

Neviem to posúdiť. Prejavujú sa v nej tendencie radikálne znížiť trestné sadzby, na čo tu dlhodobo požiadavka bola. To zníženie však ide až nad primeranú hranicu na túto dobu, čas a priestor, kde žijeme, ako aj na kultúrno-sociálne pomery, v ktorých sa republika nachádza. Sú tam čitateľné aj procesné úpravy, ktoré zjavne zastavia mnohé trestné konania. A v dôsledku toho dôjde k ukončeniu mnohých vyšetrovaní.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Ficova vláda

Rozhovory

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Viliam Karas

Slovensko

Teraz najčítanejšie