Denník N

Newsfilter: Pellegrini by nebol Ficovou protiváhou ani doma, ani vo vzťahu k zahraničiu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Odpor proti zmenám v trestnom práve neutícha. 2 Pellegrini nestojí len za našimi ľuďmi, ale aj za našimi chlapcami. 3. Taraba má problém so škodnou. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Odpor neutícha

Pokus opozície i časti verejnosti aspoň oddialiť zrušenie špeciálnej prokuratúry a prijatie takých zmien v trestnej legislatíve, ktoré pomôžu zločinu, prežil sviatky aj nízke teploty. Tomu, že by koalícia ustúpila, nenasvedčuje zatiaľ nič, ale tento pokus nie je nezmyselný. Už len preto, že ide o správnu vec, preto, aby bolo vidno, že tu je niekto, kto si uvedomuje a pomenúva hroziacu skazu, preto, aby bolo jasné, že skaza nemusí byť trvalá. Alebo ako to formulovala moderátorka bratislavského mítingu Kristína Tormová, aj preto, že účasť na proteste pomáha prekonať pocit bezmocnosti.

Ukázalo sa to už ráno v parlamente, kde sa poslanci vrátili k prerušenej diskusii o návrhu na skrátené konanie k novele Trestného zákona. Poobede bolo do rozpravy ústne prihlásených ešte takmer tridsať rečníkov, pričom na nich reagujú ďalší opoziční poslanci desiatkami faktických poznámok. Očakáva sa, že pri doterajšom priemernom tempe zhruba desať rečníkov za jeden rokovací deň môže rozprava trvať ešte niekoľko týždňov.

Tvrdenie viacerých predstaviteľov koalície, že teraz bude rozprava vlastne dlhšia ako v prípade, ak by sa zákon prijímal štandardnou cestou, neobstojí. Skrátené legislatívne konanie totiž vylúčilo medzirezortné pripomienkové konanie, kde by svoje prípadné výhrady mohli právni profesionáli a relevantné inštitúcie formulovať aj oficiálne.

Z hľadiska verejnosti má však aktuálne zrejme väčší význam ďalšia séria protestov. Tie nielenže prežili viac ako trojtýždňovú sviatočnú prestávku, ale konali sa už v takmer dvadsiatke miest, pričom na bratislavské Námestie Slovenského národného povstania prišlo minimálne 20-tisíc ľudí, teda viac ako pred Vianocami.

Témami bolo nielen znižovanie trestných sadzieb, skracovanie premlčacích lehôt, rušenie ÚŠP a evergreen „podržtaška Pellegrini”, ale aj kompetenčný zákon, Ficov byt a jeho putinovské video. Skrátka, spolu s blížiacou sa prezidentskou kampaňou bude materiálu na ďalšie mítingy len pribúdať.

2. Za našich ľudí, za našich chlapcov

Prípad hokejového brankára Júliusa Hudáčka sa zjavne dostal do fázy, keď potrebu zaujať stanovisko pocítil aj hlavný uchádzač o funkciu prezidenta. Ako sa dalo čakať, neomylne potvrdil, že by k svojej bohatej zbierke ústavných funkcií už žiadnu inú pridávať nemal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Tomáš Taraba

Komentáre

Teraz najčítanejšie