Denník N

Som osamelý aj medzi ľuďmi, čoraz viac sa uzatváram do seba. Čo mám robiť, aby som nebol len chodiaca prázdna schránka?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Som „starý“, sám a osamelý aj medzi ľuďmi. Vždy som bol iný, introvert, samotár. Nikdy som nevedel nadviazať zmysluplný vzťah, pretože… bál som sa seba, bál som sa reakcií blízkeho okolia, rodiny, kamarátov. Nechcel som „zraniť“ nikoho v okolí, ktoré, či chceme alebo nie, pomenujme v tomto štáte ako konzervatívne. Možno ma tak nikto nevníma, viem zahrať divadlo, viem inteligentne interagovať s ľuďmi, keď je práca, intelektuálne vyťaženie a sofistikovaná komunikácia. Vedel som dať do úzadia seba, skrývať svoje ja, aj svoje city a pocity, ktoré som vlastne nikdy neprejavoval, nachádzal som si zástupné témy. Jednoducho som išiel v naučených postupoch.

Po rokoch „normálneho“ fungovania v nasadení a nacvičenej pretvárke prišli lockdowny. Lockdowny boli zlé, mal som príliš veľa času na rozmýšľanie. V tom spomalení som si uvedomil prázdnotu, aj to, že som fungoval a fungujem ako automat, robot, ktorý ide svoju každodennú rutinu ako natiahnutý hodinový strojček, čo sa každé ráno zresetuje. Súčasne s tým som musel byť opatrný a ostražitý, čo je tiež vyčerpávajúce. Po pracovnom dni návrat do ničoty, prázdneho bytu a nasledujúci deň postup zopakuj. 

V poslednom čase, možno aj v kontexte doby, som si všimol, že rezignujem, uzatváram sa ešte viac, vypínam sa a neuvedomujem si veci naokolo, nevšímam si ľudí, ulicu, pomaly som len chodiaca prázdna schránka. Áno, je to v mojej hlave a za všetko si môžem sám. Viem, že by som mal vyjsť von a začať nejakú novú aktivitu, ale nemám motiváciu (chuť, silu). Nechcem si nič spraviť, aj keď mi zlé myšlienky občas prebehnú hlavou. Ale bojím sa, že ma tá čierna diera raz dobehne a zožerie. Alebo keby som sa otvoril a snažil sa o vážny hlboký vzťah, že ma zožerie okolie a prídem aj o tých pár blízkych ľudí. Už vidím reči, že kde som bol doteraz, keď som žil (v skutočnosti skôr prežíval) toľké roky normálne, tak som si to už mal nechať pre seba. Veď v tomto štáte u ľudí spúšťa vášne aj obyčajná reklama. 

Neviem čo, či, ako urobím, nie som taký silný, ako som celý život predstieral. Byť medzi ľuďmi, v práci, v kolektíve už nestačí na vytváranie ilúzie mojej obyčajnosti, normálnosti a budovania precízneho sebaklamu. No niečo sa musí stať, lebo to všetko má čoraz viac somatických prejavov.

Peter, 41

Odpovedá psychologička Lenka Pavuková Rušarová

Milý Peter,

nikdy nie je neskoro začať žiť autenticky a úprimne k sebe. Podľa toho, ako formulujete vety a myšlienky, Vás vnímam ako človeka, ktorý je veľmi zaujímavý a bystrý. Bola by veľká škoda, keby ste nežili svoj potenciál naplno – pre Vás samotného aj pre svet okolo Vás.

Vždy sa nájdu ľudia, ktorí by radi umlčali inakosť, ľudia, ktorých dráždia životy iných, alebo takí, ktorí by chceli hovoriť druhým do životov. Ale toto sa deje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie