Denník N

Vývoj bojov (687. deň): Porovnanie príbehov najmodernejšej západnej a ruskej stíhačky ukazuje cestu k víťazstvu Ukrajiny

F-35. Foto - Wikipedia
F-35. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Stíhačka F-35 dosiahla míľnik, o akom sa Rusom môže len snívať.
  • Rusi útočia, ale až na drobné výnimky stoja na mieste.
  • Ako vznikajú nové ukrajinské brigády – kto ich tvorí a aké je ich zloženie.
  • Mapa dňa – ruská mapa z Bachmutu
  • Videá dňa – rozhovor s Putinovou dcérou; mŕtvi ruskí vojaci sa vracajú domov; ruský útok v lese pri Kreminnej; reportáž z výstavby opevnení.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 11. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Stíhačka F-35 dosiahla míľnik, o akom sa Rusom môže len snívať. Veľká Británia v nasledujúcom fiškálnom roku (začína sa v apríli) poskytne Ukrajine vojenskú pomoc vo výške dva a pol miliardy libier (2,9 miliardy eur).

Je to viac peňazí, ako Briti dali minulý rok. Ukrajincom dodajú ďalekonosné strely, delostreleckú muníciu, protivzdušnú obranu, ale aj drony v hodnote 200 miliónov libier, ktoré vyrobia doma, a tvrdia, že pôjde o najväčšiu dodávku dronov v tejto vojne od akejkoľvek krajiny. Práve z dronov sa stáva najdôležitejšia zbraň vojny.

Nie je známe, o aké typy pôjde, ale najčastejšie používané drony – takzvané kamikadze alebo FPV – sa s veľkou rezervou zmestia pod tisíc libier za kus. V britských dodávkach však určite budú aj sofistikovanejšie a drahšie typy. Minister obrany povedal, že všetky dodávky budú výsledkom vývoja, ktorý vychádza zo skúseností v tejto vojne.

Vo štvrtok komisár EÚ pre vnútorný trh Thierry Breton vyhlásil, že európsky záväzok dodať Ukrajine milión delostreleckých granátov do marca je predsa len dosiahnuteľný vďaka zrýchleniu adaptácie zbrojárskeho priemyslu.

Jeho kapacity sú v porovnaní s ruskými oveľa väčšie a skvelo to ilustrujú vývoj a výroba najmodernejších západných stíhačiek F-35 a ruských Su-57. Prvý z týchto typov práve tento týždeň prekročil míľnik, ku ktorému sa ruská stíhačka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie