Denník N

Kedysi cigarety propagovali aj lekári. Uplynulo 60 rokov od prelomovej práce o škodlivosti fajčenia

Na reklame z 30. rokov 20. storočia americký lekár odporúča cigarety. Zdroj – Medical Historical Library, Harvey Cushing/John Hay Whitney Medical Library, Yale University; úprava N
Na reklame z 30. rokov 20. storočia americký lekár odporúča cigarety. Zdroj – Medical Historical Library, Harvey Cushing/John Hay Whitney Medical Library, Yale University; úprava N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ako tabakový priemysel naučil fajčiť ženy a ako sa zrodil „Marlboro Man“, prototyp sebavedomého muža, ktorému ženy padajú k nohám?
  • Ako tabakový priemysel reagoval na štúdie o škodlivosti fajčenia? Cieľom nebolo vyhýbať sa vede, ale ovládnuť ju, vraví historik medicíny.

Minulý týždeň uplynulo okrúhlych 60 rokov od chvíle, keď hlavný lekár USA Luther Terry zverejnil vplyvnú správu, že fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc.

Podľa reportu bola pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu pľúc u fajčiarov o takmer 1 000 percent vyššia ako u nefajčiarov.

Na 400-stranovej analýze pracovalo desať odborníkov 14 mesiacov. Zhrnuli v nej viac ako 7-tisíc štúdií o vplyve fajčenia na ľudské zdravie.

Luther Terry celý projekt zastrešoval. Tlačovú besedu k analýze zvolal zámerne na sobotu 11. januára 1964, aby tak minimalizoval vplyv správy na burzu a maximalizoval pokrytie v nedeľných novinách.

Lekár neskôr spomínal, že správa „zasiahla krajinu ako bomba“. „Bola na prvých stránkach novín a hlavnou správou v každom rádiu a televízii v Spojených štátoch a v mnohých v zahraničí.“

V čase, keď správa vyšla, fajčilo prinajmenšom 42 percent dospelých Američanov. Ako sa tabakovému priemyslu podarilo presvedčiť milióny ľudí, že fajčiť je „cool“? A ako výrobcovia cigariet reagovali na štúdie o negatívnom vplyve fajčenia na zdravie, ktoré sa začali objavovať už v 30. rokoch?

20 679 lekárov hovorí, že Luckies menej dráždia

Fajčenie sa v USA rozšírilo najmä po prvej svetovej vojne, keď sa cigarety rozdávali vojakom na fronte. Od 20. rokov bolo bežnou súčasťou života.

V tom čase fajčili aj mnohí lekári a cigaretové spoločnosti často propagovali fajčenie ako spôsob, ako zostať šťastný a zdravý. Cigarety mali byť vhodné na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

História

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie