Denník N

Prezidentka naposledy udelila vyznamenania, vybrala Vlhovú, Michnika, Nepelu, Bebjaka, disidentov aj kňazov

Osobnosti vyznamenané prezidentkou Zuzanou Čaputovou v roku 2024. Foto – N a archív
Osobnosti vyznamenané prezidentkou Zuzanou Čaputovou v roku 2024. Foto – N a archív

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v nedeľu posledné štátne vyznamenania počas výkonu svojho mandátu. Najväčšie zastúpenie mali tentoraz ľudia kultúry, ktorí tvoria približne polovicu z celkových 33 osobností.

Ocenila napríklad operného speváka Petra Mikuláša, vydavateľa Kolomana Kertésza Bagalu, výtvarníka Júliusa Kollera či filmového a televízneho režiséra Petra Bebjaka.

Medzi ocenenými je aj herečka Eva Pavlíková, pri ktorej prezidentka vyzdvihla aj to, že sa verejne vyjadruje aj k dianiu na Slovensku. „Otvorene komentuje spoločenské dianie a sebavedomo vyjadruje svoj občiansky postoj,“ uviedla prezidentka.

Zo športovcov a športovkýň prezidentka ocenila tri osobnosti: lyžiarku Petru Vlhovú, paralympijského lyžiara Jakuba Kraka a in memoriam aj krasokorčuliara Ondreja Nepelu. „Legendárny krasokorčuliar – olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta a päťnásobný majster Európy,“ uviedla k Nepelovi prezidentská kancelária.

Foto – TASR/AP

Prezidentka vyzdvihla aj psychologičku Evu Sopkovú, ktorá už za komunizmu upozorňovala na týranie žien. „Ako jedna z prvých prelomila mlčanie počas totalitného režimu, keď bolo násilie na ženách tabuizovaným a neriešeným problémom. Keď založila manželskú poradňu v Humennom, ukázalo sa, že polovica klientok zažívala domáce násilie.“

Bojovníci a bojovníčky proti komunistom a fašistom: Michnik, Malý, Fleischmannová

Kým vlani prezidentka vyznamenala napríklad bývalého prezidenta Michala Kováča, tentokrát medzi ocenenými nie je žiadny bývalý politik.

Prezidentka vyznamenala viacerých odporcov komunistickému režimu –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské vyznamenania

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie