Denník N

Viedol aj pohreb Gorbačova. Ruského kňaza odvolali, lebo odmietal modlitbu za ruské víťazstvo

Ruský patriarcha Kirill. Foto - TASR/AP
Ruský patriarcha Kirill. Foto – TASR/AP

Cirkevný súd zbavil Alexeja Uminského služby v moskovskom chráme a na jeho miesto dosadil kňaza, ktorý sa modlil za bombardovanie Ukrajiny.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bol výraznou osobnosťou ruskej pravoslávnej cirkvi, v ktorej slúžil viac ako 30 rokov. Okrem svojej práce v zbore v centre Moskvy učil na škole, pomáhal v detskom hospici, spovedal väzňov za mrežami a staral sa o ľudí bez domova.

Alexej Uminskyj sa takisto nebál kritizovať to, čo sa mu v Rusku nepáčilo. Keď sa v roku 2015 začala v krajine kampaň ničenia potravín z EÚ, označil to za „šialené, hlúpe a odporné“.

„Moja stará mama mi vždy hovorila, že vyhadzovanie jedla je hriech,“ uviedol.

Vedenie pravoslávnej cirkvi aj Kremľa jeho slová vtedy prehliadlo. Kritiku vojny na Ukrajine však Uminskému neodpustili. Dopustil sa jej vraj preto, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie