Denník N

Newsfilter: Verejný tlak má zmysel. Pellegrini sľúbil prvé ústupky

1. Dobré ráno, Maroš Žilinka! 2. Na Danka musíme hľadieť ako na opitého. 3. Plán A bol zabiť premiéra, ale ľudia na Zámockej boli ľahší terč.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Dobré ráno, Maroš Žilinka!

Pondelok 15. januára mal byť podľa pôvodného plánu Smeru, Hlasu a SNS prvým dňom, keď by už Slovensko nemalo špeciálnu prokuratúru. Zároveň to mal byť deň, keď by vďaka zníženiu premlčacích lehôt, zníženiu výšky škody alebo zmenám trestných sadzieb mnohé trestné činy už neboli trestné. Ak by sa to bolo podarilo, bujaré oslavy by dnes už boli nielen v centrále Smeru na Súmračnej ulici, ale oslavovali by v podstate všetci zločinci.

Pôvodný plán skráteného legislatívneho konania bol urobiť to ešte pred Vianocami, aby nikto nestihol nič povedať. Hlavne nie odborníci, ktorí by sa v riadnom legislatívnom konaní museli k návrhom vyjadriť.

Ale drahé koňaky a krabice so šampanským ešte musia počkať.

Prídu zmeny. Vďaka spolupráci opozície, verejným vyjadreniam odborníkov – policajtov či prokurátorov – a obrovskému množstvu ľudí na námestiach sa možno podarí donútiť vládu k ústupkom. V pondelok takýto ústup oznámil predseda parlamentu aj Hlasu Peter Pellegrini.

Prezidentský kandidát, pre ktorého sú desaťtisíce protestujúcich zvlášť nepríjemné, oznámil, že sa v pondelok stretol s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer) a zhodli sa na tom, že „v aktuálnom znení novely je ešte priestor na jej vylepšenie“.

Ku konkrétnym návrhom sa podľa Pellegriniho dopracujú medzi prvým a druhým čítaním v parlamente. Národná rada o zákonoch aktuálne rokuje v prvom čítaní a rokovania trvajú dlhšie aj preto, že sa do diskusie zapájajú takmer všetci opoziční poslanci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Útok na Zámockej

Komentáre

Teraz najčítanejšie