Denník N

Polícia odmietla vyšetrovať predvolebný deepfake. Nikto súdny mu vraj nemohol veriť

Falošné video nenabralo až také masové šírenie len vďaka tomu, že naň včas upozornili štátni úradníci aj overovatelia faktov z projektu AFP Fakty.
Falošné video nenabralo až také masové šírenie len vďaka tomu, že naň včas upozornili štátni úradníci aj overovatelia faktov z projektu AFP Fakty.

Podľa právnika Daniela Mila štát nepriamo pozýva autorov dezinformácií, aby sa o rovnaké manipulácie pokúsili aj pred ďalšími voľbami.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Krátko pred parlamentnými voľbami v septembri zverejnil neznámy dezinformátor nahrávku, ktorá mala potenciál zasiahnuť státisíce ľudí. Obsahovala takzvaný deepfake, počítačom vytvorené hlasy novinárky Denníka N Moniky Tódovej a predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku. Vo fiktívnom rozhovore sa mali rozprávať o ovplyvňovaní volebných výsledkov.

„Išlo o najvirálnejší jednotlivý príspevok v rámci celej kampane, ktorý priživoval teórie o údajnej manipulácii volieb,“ hovorí Robert Barca z agentúry AFP, ktorý pomáhal tento hoax vyvracať.

Nahrávka sa už počas moratória objavila na neregulovanej sieti Telegram na kanáloch blízkych Štefanovi Harabinovi. Potom ju začali zdieľať aj ľudia na Facebooku, Instagrame, TikToku či YouTube. Ďalšiemu šíreniu zabránila pohotová reakcia štátnych úradníkov i overovateľov faktov. Po ich podnete začali tento hoax blokovať aj samotné sociálne siete.

Dezinformáciou sa po voľbách zaoberala aj polícia. Dialo sa to na základe trestného oznámenia novinárky Tódovej, ktoré podala v spolupráci s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka (ICJK).

Prípad dostal na stôl vyšetrovateľ okresného riaditeľstva Bratislava III, po pár týždňoch vyhodnotil, že nejde o trestný čin.

Vyšetrovateľ: Hoax nebol presvedčivý

V uznesení svoje rozhodnutie vysvetlil aj tým, že hoax podľa neho nebol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie