Denník N

My prežijeme, ale „Šimkovičovej norma“ zasiahne všetkých, hovoria LGBTI+ organizácie a iniciatívy (anketa)

Martina Šimkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Martina Šimkovičová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

LGBTI+ mimovládky už od ministerstva kultúry nedostanú ani cent, vyhlásila Martina Šimkovičová vo svojom piatkovom stanovisku.

Ministerka kultúry tak reagovala na informácie o pripravovanom workshope s názvom Dragtivism, na ktorého organizácii sa podieľa košické občianske združenie Saplinq.

Ide o medzinárodný projekt mládežníckej mobility organizovaný v rámci programu Erasmus+ a financovaný Európskou úniou. Koná sa vždy v jednej z jedenástich zapojených krajín, tento rok bude od 20. do 31. januára v Košiciach.

Drag je umelecká forma, ktorá je odjakživa spätá s queer klubmi a tanečnými sálami, ale aj s bojom za rovnoprávnosť. Nosiť iné oblečenie, než sa „sluší“ pre ten-ktorý rod, bolo v minulosti dlho odsudzované a trestané.

Organizovanie drag workshopu na Slovensku ešte pred vyhlásením ministerky kritizovali aj niektoré dezinformačné médiá.

„Hovorím to skôr, ako sa zdvihne vlna nenávisti a hrubosti v niektorých médiách a na sociálnych sieťach. Takže na produkcii Pridov, školeniach mládeže a aktivistov v LGBTI témach po školách a baroch bude ministerstvo kultúry, tak ako v iných oblastiach, šetriť,“ uviedla ministerka.

„Už viackrát som sa vyjadrila, že odmietam progresívnu normalizáciu a moja zásadná predstava o ďalšej činnosti rezortu je návrat k normálnosti,“ dodala.

Zástupcom a zástupkyniam LGBTI+ organizácií, občianskych združení a iniciatív sme preto položili tieto dve otázky:

1. Ako vnímate vyjadrenie ministerky kultúry?

2. Čo by pre vás a vaše projekty znamenalo fungovanie úplne bez štátnych dotácií a podpory od štátu, ak nejakú čerpáte?

Róbert Furiel, OZ Saplinq (organizuje aj Pride Košice) 

1. V prvom rade vnímam vyjadrenie pani ministerky ako zmätočné. Projekt, na ktorý odkazuje, nefinancuje ministerstvo kultúry ani žiadna iná slovenská inštitúcia. Ak nemá jasno v tak ľahko dohľadateľných veciach, uvažujem, aký prehľad má o tých ostatných.

Zároveň som pobúrený takýmto vyhlásením, ktoré paušalizuje celú skupinu ľudí a aktivity, na podporu ktorých majú legitímny nárok aj z verejných zdrojov. LGBTI+ ľudia platia dane, skladajú sa aj na chod ministerstva, prečo by sa malo šetriť práve na tom, aby sme sa na Slovensku mohli cítiť dobre a akceptovane? Veď sme v tejto oblasti jednou z najhorších krajín v rámci Európskej únie.

2. Mimovládne organizácie na Slovensku to majú ťažké a v našej téme o to viac, že si na útokoch voči LGBTI+ ľuďom mnohí politici postavili kariéru. Je náročné získavať zdroje na naše aktivity a každé euro sa počíta, aj to štátne. Snažíme sa získavať peniaze z rôznych zdrojov, stratu štátnych dotácií by sme pocítili, ale nejako by sme to hádam prežili.

Roman Samotný, Queer Slovakia

1. Martina Šimkovičová dlhodobo šíri bludy a prekrúca informácie, očividne v tom pokračuje aj z pozície ministerky. Hoci SNS, ktorá ju doniesla do funkcie, volilo len niečo vyše 5 percent voličov, Šimkovičová chce vnucovať celej spoločnosti svoju predstavu o jedinej správnej kultúre. Nabudúce zakáže fašiangy, pretože sa tam muži obliekajú do ženských šiat? Hoci sa oháňa nejakou normálnosťou, za jej verejné vyjadrenia voči menšinám by v Rakúsku, kde má bydlisko, už dávno prišla o funkciu.

Treba sa však sústrediť na to podstatné a to je snaha SNS podriadiť si umelecké fondy. Poslanci SNS

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

LGBTI+

Martina Šimkovičová

Mladí

Slovensko

Teraz najčítanejšie