Denník N

Vývoj bojov (692. deň): Ukrajinský cieľ na rok 2024 – „Musíme zmiesť ruské letectvo z oblohy“

Nórska F-16 v dvojmiestnej verzii určená na výcvik ukrajinských pilotov. Foto - nórske letectvo
Nórska F-16 v dvojmiestnej verzii určená na výcvik ukrajinských pilotov. Foto – nórske letectvo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Čo môže dosiahnuť kombinácia F-16 a Patriotov.
  • Sú náznaky, že sa začína nový útok na Vuhledar z nového smeru.
  • Rusko vytiahlo do vojny rodovo neutrálne toalety.
  • Mapa dňa – smer Vuhledar.
  • Videá dňa – Bradley proti ruským BMP; A-50U vo vzduchu a znútra; Mi-8 strieľa takmer zo zeme; aké účinné sú zimné maskovacie návleky; Putin filozofuje o záchodoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 16. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Čo môže dosiahnuť kombinácia F-16 a Patriotov. Ukrajina „musí dosiahnuť nadvládu vo vzduchu, aby postupovala na zemi“, vyhlásil tento týždeň Volodymyr Zelenskyj.

„V roku 2024 je prioritou zmiesť Rusko z oblohy. Pretože ten, kto ovláda oblohu, určí, kedy a ako sa skončí vojna,“ povedal v utorok jeho minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Majú pravdu. Ruská letecká prevaha je jednou z príčin neúspechu letnej ofenzívy. Ukrajinská armáda ju uskutočnila napriek chýbajúcim prostriedkom na účinnú obranu pred útokmi zo vzduchu. Ťažko za to zaplatila, keď ruské útočné vrtuľníky Ka-52 z bezpečnej vzdialenosti ostreľovali ukrajinské mechanizované jednotky. Najmä v júni 2023 to bolo na dennom poriadku.

Rovnaká slabina sa prejavuje na rôznych miestach frontu. Ruské bombardéry beztrestne udierali na obrancov Avdijivky aj Kryniek, v apríli 2022 dokonca strategické bombardéry Tu-22 kobercovo z relatívne malej výšky a prehliadkovou rýchlosťou bombardovali Azovstaľ v Mariupole, kam sa uchýlili poslední obrancovia mesta.

Letecká vojna dospela do štádia, v ktorom sa síce Rusi neodvažujú lietať nad ukrajinské mestá a bombardujú ich iba raketami, dronmi a strelami s plochou dráhou letu, ale ukrajinská protivzdušná obrana je zväčša bezbranná nad frontom.

Keď Ukrajinci hovoria, že musia odstrániť ruské letectvo z oblohy, určite tým myslia práve toto. Môže sa im to podariť?

Reči o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie