Denník N

Dekan Burda odďaľuje diskusiu o rušení špeciálnej prokuratúry, ktorú chcú študenti. Bojí sa politizácie fakulty

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Odborná diskusia na akademickej pôde nebude dovtedy, kým sa neskončí legislatívny proces v parlamente.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Odborná diskusia o rušení Úradu špeciálnej prokuratúry na akademickej pôde tak skoro nebude. Akademický senát Právnickej fakulty Univerzity Komenského dnes schválil uznesenie, ktoré ju pripúšťa, no konkrétny dátum diskusie nestanovil.

Doteraz to vyzeralo tak, že už v najbližších dňoch si nielen študenti, ale aj verejnosť bude môcť vypočuť odborné postoje špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v diskusii s dekanom Právnickej fakulty Eduardom Burdom, prevažná časť akademického senátu však nesúhlasí s tým, aby sa diskusia odohrala v čase, keď je téma „politicky živá“.

Študenti, ktorí napísali v decembri otvorený list vedeniu, a časť pedagógov sa v stredu počas viac než štvorhodinovej debaty snažili presvedčiť dekana a ďalších zástupcov senátu, že diskusia má zmysel teraz, ešte pred zrušením špeciálnej prokuratúry.

Táto téma je citlivá pre koalíciu, ktorá jej zrušenie navrhuje, čo ukazujú nielen opozičné protesty, ale aj verbálny útok Roberta Fica na študenta Mareka Janigu. Premiér jedného z iniciátorov otvoreného listu vedeniu fakulty označil „za študenta s vyrážkami na nose“, ktorý je nepodstatný a mal by si uvedomiť, kde je jeho miesto.

Fico na Janigu zaútočil aj v stredu, spomenul ho vo videu, v ktorom kritizoval rezolúciu Európskeho parlamentu odsudzujúcu vládne plány na zmenu Trestného zákona. „Tento študent nemal ani jednu jedinú prednášku z trestného práva, ale už poúčal dekana Právnickej fakulty o tom, čo je správne,“ povedal premiér.

K dnešnému dňu iniciatívu podporuje už viac než 250 študentov Právnickej fakulty UK. Vyzývajú dekana na diskusiu a vysvetlenie jeho názorov na zrušenie špeciálnej prokuratúry. Burda na začiatku decembra napríklad tvrdil, že na špeciálnej prokuratúre môže pôsobiť zločinecká skupina. Vláde odporúčal, aby špeciálnu prokuratúru zrušila čím skôr.

Burda svojimi vyjadreniami pobúril i samotných prokurátorov, ktorí sa voči nim ohradili.

Dekan Burda s diskusiou, ktorú iniciujú študenti práva, najprv súhlasil. Ešte v polovici decembra to vyzeralo tak, že sa už len stanoví termín – jediným problém sa mohlo zdať skúškové obdobie. Teraz sa však dekan obáva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Eduard Burda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie