Denník N

Slovenka v Španielsku: Verejná doprava a služby tu fungujú tak dobre, že vôbec nepotrebujete mať auto

Slovenka Barbora Babicová žije v Madride. Foto - archív B. B.
Slovenka Barbora Babicová žije v Madride. Foto – archív B. B.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jedným z najväčších problémov Slovenska je, že mnohí kvalifikovaní, vzdelaní a produktívni ľudia odchádzajú. V seriáli Odliate mozgy vám každý pondelok prinesieme rozhovory so Slovenkami a Slovákmi, ktorí žijú v zahraničí. Prečo odišli, čo im na Slovensku chýbalo alebo prekážalo? Ako sa im v novej krajine žije? Rozmýšľajú nad návratom? Všetky rozhovory a možnosť odoberať ďalšie vydania e-mailom nájdete na stránke seriálu Odliate mozgy.

Barbora Babicová z Modrého Kameňa chcela byť už od detstva učiteľkou a roky verila, že vzdelávaním budúcich generácií môže zmeniť Slovensko k lepšiemu. Vyštudovala učiteľstvo slovenčiny, angličtiny a dejepisu, dva roky učila na gymnáziu vo Veľkom Krtíši a tri roky na strednej škole v Modrom Kameni.

A potom vraj pochopila, že Slovensko nezmení, ak o to nemá záujem väčšia časť zborovne, respektíve väčšia časť spoločnosti.

Presťahovala sa do Bratislavy, kde pracovala v neziskových organizáciách v oblasti vzdelávania. Uvedomila si však, že ani neziskovky veľa nezmenia, ak nemajú podporu štátu. Po štyroch rokoch preto odišla do Madridu so svojím španielskym manželom. Na Slovensku jej však stále záleží a pozorne sleduje, čo sa u nás deje. „Chcela by som, aby sa mojim rodičom a priateľom žilo tak dobre ako mne v Španielsku,“ hovorí.

S Barborou Babicovou, ktorá žije v Madride, okrem iného rozoberáme:

  • prečo sa vo Veľkom Krtíši nechce rozprávať o politike a ako o nej diskutujú Španieli,
  • prečo po piatich rokoch už viac nechcela učiť,
  • čo na Slovensku najviac zarážalo jej španielskeho manžela,
  • v čom vidia najväčšie rozdiely medzi životom na Slovensku a v Španielsku,
  • či sa zo španielskych výplat dá v Madride pohodlne vyžiť,
  • ako funguje španielske zdravotníctvo,
  • či sa aj v Španielsku stretla s odsudzovaním a pohoršovaním sa.

Ako sa vám žilo na Slovensku?

V Bratislave sa mi nežilo zle. Tam som odišla, lebo Veľký Krtíš a Modrý Kameň boli pre mňa príliš malé, najmä čo sa týkalo pracovných príležitostí. Človek tam nemá veľa možností lepšie zarobiť a ani sa nemá ako posúvať, rozvíjať. Nebola som spokojná. Cítila som, že som zaseknutá na jednom mieste v pracovnom aj osobnom živote. Jednoducho som už nedokázala žiť v malom meste, ale Bratislava je dodnes mojím obľúbeným miestom na život. Tam sa mi otvorili nové zaujímavé možnosti, aj čo sa týkalo práce, aj ľudí, ktorých som stretla. Bratislava mi doslova zmenila život. Rada som tam chodila na diskusie, kultúrne podujatia, do kina, divadla. To mi v Madride asi najviac chýba – stretnutia, na ktorých sa diskutuje o problémoch Slovenska a spoločnosti.

Vnímali ste až taký výrazný rozdiel medzi Bratislavou a Veľkým Krtíšom a Modrým Kameňom?

Obrovský. K mojim rodičom do Modrého Kameňa chodíme často cez Bratislavu, kde sa na pár dní zastavíme a ideme do divadla, galérie, na svoje obľúbené miesta, stretneme sa s kamarátmi a bývalými kolegami. Odtiaľ ideme k mojim rodičom a to je pre mňa vždy šok. Mám tam síce najlepšie kamarátky, s ktorými sa môžem porozprávať o čomkoľvek, aj o tom, čo sa deje v politike, ale viem, že nemôžem tieto témy otvárať s mnohými známymi. Vraciam sa tam už osem rokov a zakaždým mám pocit, že sa tam nič nezmenilo, že tam zastal čas. Všetko je rovnaké, dokonca horšie. Mnohé podniky, do ktorých sme chodili, sú pozatvárané, nemá to atmosféru, ktorú to zvyklo mať. Je ťažké predstaviť si, čo tam môžu mladí ľudia robiť, je to smutný pohľad.

Aké témy máte na mysli? O čom sa nemôžete rozprávať?

Politické témy. Témy ako LGBTI+ ľudia, vojna proti Ukrajine alebo migranti. Mnohí ľudia majú predsudky, naučené schémy, ktoré niekde počuli alebo prečítali. Asi veľa necestujú ani nečítajú nič iné ako Facebook. Keď sa s nimi začnem rozprávať, po piatich minútach viem, že je to strata času. Môj muž sa smeje, že keď počuje v mojom rodnom meste slová ako Európska únia, Soros či Putin, treba zmeniť tému. Nemám si čo s nimi na tieto témy povedať, tak sa radšej snažím rozhovor ťahať k ľahkým témam.

Počasie?

Áno, napríklad (úsmev). Alebo sa ma pýtajú, ako sa mi žije v Španielsku. Odpovedám, že dobre, ale neviem im hlbšie vysvetliť, čo všetko je lepšie, nemôžem porovnať so Slovenskom ten pocit slobody a pohody, lebo mi nerozumejú a väčšinou to ani nechcú počúvať. Nerozumejú, že je to najmä

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odliate mozgy

Rozhovory

Školstvo

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie