Denník N

Ochraňovať či zoceliť? Správy o psychických problémoch detí sa už nedajú nevšimnúť

Foto - Respekt/Matěj Stránský
Foto – Respekt/Matěj Stránský

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Dvanásťročný Jonáš Doležal na prvý pohľad vôbec nepôsobí krehko. Tmavovlasý chlapec v mikine s kapucňou, ktorý sedí oproti mne v kaviarni v centre Prahy, si bez mihnutia oka objedná zelený čaj, usrkáva ho z fľaše, a aj keď hovorí s novinárom, ktorý sa ho vypytuje na osobné veci, uvoľnene konverzuje a občas vtipkuje.

Jeho rozpoloženie sa však rýchlo zmení vo chvíli, keď sa reč zvrtne na vlaňajšie prijímačky na viacročné gymnázium, na ktorých neuspel. Tvár mu sčervenie, hlas sa zadrhne, oči sa zalejú slzami.

Mama podáva synovi balíček vreckoviek, chlácholí ho a po chvíli je Jonáš už zase pokojný.

Počas hodinového stretnutia u chlapca prepukne plač ešte dvakrát: Keď opisuje, ako kolabuje pred školskou písomkou, a vo chvíli, keď znovu hovorí o neúspechu na prijímačkách.

„Bola to asi najhoršia vec, akú som kedy zažil. Potom som bol jednoducho stále len smutný,“ spomína.

A hoci od nepríjemnej udalosti uplynul už viac ako rok, stále si kladie otázku, prečo kvôli stresu na skúške úplne pohorel, keď sa predtým poctivo pripravoval a testy nanečisto bez problémov zvládol.

Veľkou ranou pre Jonáša bolo aj to, že jeho kamaráta na školu prijali a jeho nie. To ešte viac podkopalo jeho sebavedomie.

Stav, ktorý nasledoval, dnes robí jeho rodičom veľké starosti.

Tretina detí má úzkosti

Jonášova mama dlho nemala pocit, že by jej syna mohol tento v podstate bežný neúspech tak zdrviť. V škôlke sa prejavoval ako spokojné dieťa, neskôr bez problémov nastúpil do skautského oddielu alebo basketbalového klubu.

Po nástupe na základnú školu si však začala všímať, že zoči-voči prekážkam a stresom, ktoré ona v detstve v pokoji zvládala, má jej syn tendenciu prepadať zúfalstvu a vzdávať sa.

Najskôr išlo o domáce úlohy alebo písomky. Potom prišla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Duševné zdravie

Mladí

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie