Denník N

Únik z NAKA rieši inšpekcia. Môžu za ním byť noví funkcionári

Foto - FB
Foto – FB

Dokument o vyšetrovaní podozrení voči námestníkovi generálnej prokuratúry Jozefovi Kanderovi, ktorý minulý pondelok zverejnil poslanec Hlasu Samuel Migaľ, je opečiatkovaný. Pečiatka naznačuje, že mohol uniknúť z trezoru riaditeľa odboru NAKA Bratislava. Ten viedol Ján Čurilla, ktorého už v októbri minister vnútra postavil mimo služby. Odvtedy sa na tomto poste vystriedali dvaja funkcionári.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Uniknutým dokumentom z vyšetrovacieho spisu bratislavského odboru Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý zverejnil začiatkom týždňa poslanec Hlasu a podpredseda výboru pre obranu a bezpečnosť Samuel Migaľ, sa zaoberá policajná inšpekcia. Konať začala deň po zverejnení jeho statusu na Facebooku.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal 16. januára trestné stíhanie vo veci marenie úlohy verejným činiteľom,“ potvrdila hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Migaľ na Facebooku písal, že mu v pošte „pristáli šokujúce dokumenty, ktoré odhaľujú možné masívne porušenie zásad právneho štátu za éry bývalého vedenia polície“. Ako dôkaz zverejnil fotokópie realizačného návrhu z konca septembra minulého roka.

Návrh sa týkal podozrení z marenia úloh verejným činiteľom, v pozícii podozrivého bol prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. No spomína sa v ňom aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a prokurátorka generálnej prokuratúry Katarína Habčáková.

Ešte pred Migaľom o uniknutom dokumente hovoril aj advokát Marek Para. Aj jemu neznáma osoba doručila realizačný návrh. „Týka sa generálneho prokurátora a prokurátorov generálnej prokuratúry, a to len za to, že si dovolil rozhodnúť v rozpore s očakávaniami čurillovcov v kauze, v ktorej sú obvinení,“ povedal Para 12. januára počas tlačovej besedy premiéra Roberta Fica, pre ktorého pracuje ako poradca.

Realizačný návrh je prvým krokom, akýmsi spúšťačom vyšetrovania. Spisuje ho operatívec, teda policajt, ktorý pracuje najmä v teréne, kde zbiera informácie o možnej trestnej činnosti, podozrivých osobách, a vytvára tak podklady pre vyšetrovateľov.

O reakciu na aktuálny únik zo spisu požiadal Denník N aj policajného prezidenta Ľubomíra Soláka. Odpovedi sa vyhol. „Aktuálne k vašim otázkam informácie nie je možné poskytnúť,“ reagoval tlačový odbor. Neskôr dodal, že informácie nie je možné poskytnúť, aby nedošlo k zmareniu alebo sťaženiu objasnenia a vyšetrenia veci, keďže sa prípadom zaoberá inšpekcia.

Minister vnútra a Migaľov stranícky kolega z Hlasu Matúš Šutaj Eštok povedal, že sám požiadal riaditeľa inšpekcie Branislava Zuriana o preverenie tohto úniku, ako aj o informáciu, či je dokument pravý. Tiež povedal, že „po tomto všetky protesty, ktoré organizuje opozícia, stratia opodstatnenie“.

Ľubomír Solák a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (vpravo) ešte predtým, ako si kandidáta na policajného prezidenta vypočul výbor pre obranu a bezpečnosť. Foto N – Vladimír Šimíček

Stopy vedú k policajným funkcionárom

Podozrenia vedú k vedeniu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matúš Šutaj Eštok

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie