Denník N

Prečo Číňania nechcú deti? Mať dieťa je pre nich niekoľkonásobne drahšie, vraví Slovák

Mať viac ako jedno dieťa v meste je vzácne. Foto - TASR/AP
Mať viac ako jedno dieťa v meste je vzácne. Foto – TASR/AP

Počet obyvateľov v Číne klesol druhý rok za sebou. Dve deti v meste sú veľká vzácnosť, hovorí Pavel Dvořák.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Donedávna najľudnatejšia krajina sveta zažíva demografickú krízu, ktorá prišla skôr, ako sa očakávalo. V Číne druhý rok za sebou klesol počet obyvateľov.

Momentálne tu podľa informácií čínskeho Národného štatistického úradu, zverejnených tento týždeň, žije 1,409 miliardy obyvateľov. Je to o dva milióny menej ako pred rokom, pokles sa  oproti roku 2022 viac ako zdvojnásobil.

Dôvodom je nárast úmrtí v krajine o 700-tisíc, za čo môže do istej miery aj covid, keďže Čína koncom roku 2022 uvoľnila všetky protipandemické opatrenia.

No ešte dôležitejšie je, že znova klesol počet narodených detí. Vlani sa ich v Číne narodilo deväť miliónov. Je to skoro o polovicu menej ako v roku 2016. Práve v tom roku sa v krajine skončila politika jedného dieťaťa, čo malo naštartovať nárast pôrodnosti.

Stal sa však presný opak. „Potvrdzuje sa, že optimizmus o opätovnom naštartovaní pôrodnosti po zrušení politiky jedného dieťaťa a zavedení pronatálnych opatrení nebol na mieste,“ hovorí pre Denník N Branislav Bleha, demograf z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Čím to je? Prečo mnohí mladí Číňania nechcú mať deti a aký to môže mať vplyv na krajinu?

Silný tlak spoločnosti

Pavel Dvořák je spisovateľ, tlmočník a youtuber, ktorý v krajine žije dlhodobo. "V našom okolí máme veľa známych, ktorí deti nechcú. Dnes je ťažšie mať partiu kamarátov, kde by nebol aspoň jeden človek, čo nechce mať deti, hlavne vo veľkých mestách," hovorí pre N.

Ako vraví Dvořák, mať deti je v Číne oveľa drahšie ako na Slovensku, najmä v mestách.

"Pre deti treba zabezpečiť dobré školy, extra doučovania, financie do života. Mať dieťa je pre čínsku rodinu niekoľkonásobne drahšie ako pre rodinu na Slovensku. Na dedine je to trochu lepšie, rodiny mávajú preto aj dve deti, ale tiež sa tento počet zmenšuje. V meste je veľkou vzácnosťou, ak má nejaká rodina viac ako jedno dieťa," hovorí.

Dodáva, že v Číne sa do sobáša musí vkladať veno, ktoré rodina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie