Denník N

Vývoj bojov (694. deň): Ukrajinský dron prvýkrát útočil v Petrohrade, Rusi vytiahli muzeálnu protilodnú strelu 

Protilodná strela P-5 v múzeu. Foto - Wikipedia
Protilodná strela P-5 v múzeu. Foto – Wikipedia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vojna prišla do Petrohradu a Rusi použili zastaranú strelu z roku 1958.
  • Rusi dobyli dedinu Vesele.
  • Hrôzy vojny dronov pri Bachmute z ruského a ukrajinského pohľadu.
  • Americkí vojaci analyzovali bitku medzi Bradleym a T-90M.
  • Mapa dňa – Vesele
  • Videá dňa – ako prebieha rotácia vojakov na bode nula; poškodený Leopard; ako vyzerá zostrelená ruská strela s plochou dráhou letu Ch-101

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 18. januára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Vojna prišla do Petrohradu a Rusi použili zastaranú strelu z roku 1958. Ukrajinská armáda zaútočila v Petrohrade na tamojší sklad paliva. Je to vôbec prvýkrát, čo sa druhé najväčšie ruské mesto stalo terčom takéhoto útoku. Potvrdilo to aj ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého sa podarilo dron zasiahnuť. Podľa iných zdrojov v sklade spôsobil škody.

Okrem toho, že ide o premiéru, akcia je dôležitá aj preto, lebo Petrohrad je vzdialený od najbližších ukrajinských pozícií raz toľko ako Moskva.

Ukrajinci na legitímny vojenský cieľ útočili dronom. Znamená to, že dokázal prekonať tisíc kilometrov bez toho, aby si ho Rusi všimli (ak ho nevypustili z ruského územia ukrajinské špeciálne jednotky). Celú trasu navyše absolvoval nad ruským územím a potvrdzuje sa, že ruská protivzdušná obrana má veľké diery, pretože jej sily odčerpáva vojna na Ukrajine a nemá ich dosť na účinnú obranu svojich miest.

Prirodzene, táto konkrétna udalosť má zatiaľ najmä symbolický význam, pretože ruské diaľkové útoky sú stále omnoho ničivejšie. Ukrajinské schopnosti útočiť v Rusku však neustále rastú, čo povedie k ďalšiemu oslabovaniu ruských kapacít, ktoré sa budú čoraz viac deliť medzi obranu frontu a zázemia.

Ukrajinci priebežne ukazujú nové typy dronov, ktorých nasadenie je otázkou času. Zatiaľ používané typy majú vrtuľový pohon, práve tento týždeň však predstavili nový typ poháňaný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie