Denník N

Pred sto rokmi zomrel Lenin, človek posadnutý svojou pravdou. Pre svet musí ostať varovaním

Lenin počas revolúcie. Foto - Wikimedia Commons
Lenin počas revolúcie. Foto – Wikimedia Commons

Od úmrtia Lenina uplynulo v nedeľu 21. januára sto rokov. Presvedčením o svojich pravdách vnútil Rusku revolúciu, aj keď situáciu v krajine poriadne ani nepoznal.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď zomrel Vladimir Iľjič Lenin, český politik Karel Kramář napísal, že „v temných kútoch Ruska budú dlho a dlho s hrôzou rozprávať o antikristovi, ale tam, kde dokážu objektívne posúdiť krvavú epochu ruského boľševictva, snáď v Leninovi a v jeho diele uvidia vyvrcholenie ťažkej ruskej krízy, vyslobodenie všetkého ľudstva zo sugescie socialistických utópií, ktoré všade ohrozovali mierny a organický rozvoj ľudskej spoločnosti“.

Bol v tom kus želaného optimizmu, že ruský boľševizmus bude svetu dostatočným varovaním, aby sa nevybral rovnakou cestou.

O sto rokov neskôr sa o Leninovi bežne objavujú odsudky ako o „namyslenom pseudofilozofovi“, „krvavom tyranovi“ alebo „najznámejšom syfilitikovi“.

Stačí však zredukovanie Lenina na karikatúru na to, aby sa už nikto nikdy nevydal jeho cestou?

Ferdinand Peroutka zdôrazňoval v Leninovom nekrológu predovšetkým jeho nebezpečný intelektuálny výkon. Áno, keď sa priblížil k filozofii, správal sa „ako Chaplin v obchode s porcelánom“.

Jeho tézy neboli košaté a do úvahy nebrali pestrosť života, o ktorom vedel Lenin málo. Jeho myšlienky, to boli palice určené na bitie.

Lenin nemal priehrštie myšlienok, ktorými by sa zaoberal, vymýšľal však revolúciu, a to tak ako v jeho časoch nikto.

Ako to vystihol menševik Fiodor Dan – nikto nemyslí celé dni na revolúciu ako Lenin, nikto o nej celé noci nesníva a nikto nehovorí o ničom inom než o revolúcii ako on.

A potom sa s ním hádajte.

Leninov prejav v Moskve v máji 1920. Foto – Wikimedia Commons

Ako sa z človeka stane Lenin

Lenin nebol politický vodca napojený na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Svet

Teraz najčítanejšie