Denník N

High 5ive: Veľké krátke knihy. Výber silnej literatúry, ktorú prečítate za víkend

Ilustračné foto – Wikimedia
Ilustračné foto – Wikimedia

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Práve lúskam fantasy román Stephena Kinga Rozprávka, ktorý má 650 strán. Číta sa hladko. Nie vždy je však na literárny zážitok potrebná astronomická dĺžka. To si povedali aj organizátori prestížnej Bookerovej ceny a z histórie ocenenia vybrali desať krátkych diel. Téza znie, že aj malé knihy môžu byť skvostne sformované.

Vyberte si z beletrie, ktorej stačí dvesto strán a menej na to, aby oslovila. Slovenské a české preklady aj s dĺžkou: Claire Keegan – Všetky tie maličkosti (96), Samantha Schweblin – Záchranná vzdialenosť (120), Kazuo Ishiguro – Malíř pomíjivého světa (170), Kang Han – Vegetariánka (208), Benjamin Labatut – Strašlivá závrať (208).

*

Nielen zoznam týchto krátkych skvelých kníh, ale, samozrejme, všetkých finalistov Bookerovej ceny vybrali kvalifikovaní ľudia. Ide o príklad kultúrnej techniky, pomocou ktorej si ľudia navzájom niečo odporúčajú. Tí zdatnejší sa pri vyhľadávaní spoliehajú na vlastný úsudok. Nájsť niečo zaujímavé je aktívna činnosť, ktorá prináša odmenu.

V prostredí internetu nás algoritmy od tejto práce odbremeňujú. A pre niekoho môže byť pohodlné nechať si za seba vybrať. Ako sa však mení fenomén výberu, keď pri ňom nie sme priamo aktívni? A ako sa mení aj ponuka kultúry? Koho zaujímajú hlbšie dôsledky algoritmizácie výberu, zalistuje v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie