Denník N

Týždňový newsfilter: Keď otvoria ústa, hovorí z nich Moskva

Miru mir! Foto N - Tomáš Benedikovič
Miru mir! Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Aj keby náhodou nechcel, Pellegrini musí loviť medzi rusofilmi. 2. Danko s Ficom priestor na ústupky nevidia. 3. KDH hrozí odchodom z protestov. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Musí loviť rusofilov

Keby bol Andrej Danko štandardnejší politik, mal by v končiacom sa týždni mnoho starostí o svoj osud i o osud svojich nominantov. Petíciu proti jeho ministerke kultúry podpísalo už 140-tisíc ľudí; ukázalo sa, že jeho štátny tajomník vedel o pytliactve šéfa TANAP-u; samotný predseda prišiel v dôsledku nehody o vodičák a opozícia ho chcela odvolávať z postu podpredsedu NR SR. Lenže všetko je nakoniec inak: vlastná strana ho vyzvala, aby kandidoval za prezidenta, a v parlamente ho zachránil aj Hlas, ktorý chvíľu naznačoval čosi o politickej zodpovednosti.

Kto sa tu bratčikuje. Keby bol Andrej Danko štandardnejší politik a bol by súčasťou štandardnejšej koalície, tak by mu informácia, že mu v septembri 2022 ruské ministerstvo priemyslu pomáhalo s vízami, mohla zlomiť väz. Hoci nie je známe, či napokon do Ruska vycestoval, diskvalifikujúce by za normálnych okolností bolo už to, že o vízum žiadal v čase, keď Rusko už sedem mesiacov viedlo útočnú vojnu proti Ukrajine. To, že zástupca ministerstva v liste adresovanom veľvyslancovi Igorovi Bratčikovovi vyzdvihol Dankov prínos pre Rusko, len potvrdzuje jeho dlhodobú servilnosť.

Lenže táto koalícia je veľmi neštandardná, a tak od Danka nežiada odstúpenie ani pre jeho správanie po nehode, ani pre jeho hanebné cestovateľské plány. Napokon, v takom prípade by si zrejme musela podať aj Petra Pellegriniho.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

KDH

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Peter Pellegrini

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie