Denník N

Športová psychologička: Rodičia si neuvedomujú, ako pred zápasom ublížia vetou, že dieťaťu dôverujú

Športoví psychológovia Peter Kuračka a Petra Pačesová. Foto N - Peter Kováč/Pavel Bielik
Športoví psychológovia Peter Kuračka a Petra Pačesová. Foto N – Peter Kováč/Pavel Bielik

Dieťa vám to nezabudne, vraví športová psychologička.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S dvanásťročným chlapcom – športovcom prišli rodičia za športovou psychologičkou Petrou Pačesovou, pretože na rodičov aj okolie reagoval agresívne, často neadekvátne. „Problémom je, že v rámci svojho výkonu sa snaží vyhovieť rodičom,“ vysvetľuje expertka.

To, čo sa ukazovalo ako problém nezvládnuteľného dieťaťa, je v skutočnosti reakcia na slová a činy rodičov. A to aj také, ktoré sú myslené dobre, nejde o žiadne násilie či negatívnu spätnú väzbu.

„Nechce ich sklamať. Ide o skryté témy, ku ktorým sme sa museli dopracovať,“ pokračuje Pačesová. To, že to často nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, hovoril aj športový psychológ Peter Kuračka. „Nie je to len o dieťati, ale aj o rodičoch. Rozprávam sa s nimi o tom, ako komunikujú s dieťaťom.“

Rodičia dvanásťročného chlapca podľa Pačesovej explicitne nedali dôvod k nadmernému stresu svojho syna. Nedoberali si ho, neprojektovali si do jeho kariéry svoje sny, čo býva opakovaný motív.

Išlo hlavne o voľbu slov, ktorá znie teoreticky správne, v praxi viedla k potrebe navštíviť športovú psychologičku.

Prečo je to problém a ako správne s dieťaťom komunikovať?

V texte sa dočítate aj:

  • ako správne komunikovať s dieťaťom;
  • prečo sa mladá tenistka bála povedať rodičom, že ju ich prítomnosť na zápasoch stresuje;
  • ako reagovali rodičia, keď sa s nimi o tom psychologička rozprávala;
  • ako môže poškodiť vzťah dieťa-rodič, keď si rodičia projektujú svoje túžby do výkonov dieťaťa, či keď očakávajú úspech.

Ako správne komunikovať?

„Často si rodič ani neuvedomuje, ako detský mozog spracúva informácie. Úplne jednoduchá inštrukcia, ktorou chce rodič povzbudiť dieťa, ako napríklad: ‚Dnes to určite vyhráš!‘ môže byť pre dieťa nesmierne tlaková. A rodič to pritom ani nemyslí zle,“ vraví Pačesová a ponúka riešenie:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie