Denník N

Severná Kórea je čoraz agresívnejšia, testuje zbrane a vyhráža sa vojnou. Ako vážne treba brať Kima?

Kim Čong-un. Foto - TASR/AP
Kim Čong-un. Foto – TASR/AP

Pchjongjang stupňuje svoje vyhrážky voči Južnej Kórei. Expertka vysvetľuje, či by si Kimov režim mohol zobrať príklad od Putina a rozpútať novú vojnu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Severokórejský líder Kim Čong-un nedávno ohlásil „nový postoj“ k Južnej Kórei. V ústave ju chce označiť za „úhlavného nepriateľa“ a zároveň chce riešiť otázky, ako je napríklad pričlenenie jej územia ku KĽDR v prípade vojny.

Tú vraj nechce, ale nemá „v úmysle sa jej ani vyhýbať“.

Mohol by sa pritom inšpirovať ruským autokratickým prezidentom Vladimirom Putin. Ako nedávno povedal ruský historik Alexander Etkind pre Denník N, svet ohrozuje sila príkladu. „Putin rozpútal vojnu a nič sa mu nestalo. Nezatkli ho, jeho armáda nebola porazená a ani sankcie až tak nefungujú,“ povedal.

Iní lídri by podľa neho mohli takisto rozpútať vojnu. Okrem Venezuely, ktorá si robí zálusk na územie Guayany, vyvoláva také obavy práve Kimov režim.

Jeho tvrdú rétoriku sprevádzajú odpálené rakety, testovanie podmorských dronov, ktoré dokážu prevážať jadrové hlavice, či vypustenie špionážneho satelitu na orbitu Zeme.

Odpovede na otázku, či svetu hrozí ďalšia vojna na Ďalekom východe a čo chce Kim Čong-un svojimi vyhrážkami dosiahnuť, sme hľadali s expertkou na Severnú Kóreu Luciou Husenicovou zo Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS).

Inšpirácia Putinom?

Kim sa stretol s Putinom minulý rok v septembri na ruskom kozmodróme Vostočnyj. Ruský prezident vtedy údajne Kim Čong-unovi ponúkol pomoc s vesmírnym programom.

O dva mesiace neskôr Pchjongjang oznámil, že do vesmíru úspešne vyslal pomocou technológie balistických rakiet špionážny satelit, a odstúpil aj od dohody z roku 2018, ktorej cieľom bolo znížiť bezpečnostné napätie na Kórejskom polostrove.

Napätie pritom naďalej rástlo. Začiatkom roka Severná Kórea vypálila na vody blízko hranice s Južnou Kóreou približne 200 delostreleckých granátov.

Pred pár dňami Severná Kórea oznámila, že v reakcii na spoločné cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórey otestovala svoj dron určený na použitie v mori, ktorý je schopný prevážať jadrové zbrane. Nazývajú ho Haeil,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Severná Kórea

Svet

Teraz najčítanejšie