Denník N

Priatelia podporujú Palestínu, ja som voči konfliktu na Blízkom východe neutrálny. Ako riešiť, že sa preto od seba vzďaľujeme?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Vyštudoval som umelecký odbor a dodnes sa pohybujem najmä medzi umelcami. V súvislosti s konfliktom na Blízkom východe drvivá väčšina ľudí z okolia vrátane mojich blízkych priateľov zaujala jednoznačný postoj. Nápadne vyjadrujú podporu Palestíne, či už naživo, alebo online. Ja sa k situácii staviam s odstupom, navonok nevyjadrujem solidaritu ani jednej strane, no necítim ju ani vnútorne. Nejde o to, že by som o dianí na Blízkom východe nemal dostatočný prehľad. Naopak, už od strednej školy sa s istými prestávkami zaujímam o židovskú kultúru a históriu, teda prirodzene aj o izraelsko-palestínske vzťahy. Navyše popri umeleckej tvorbe pracujem ako novinár a udržiavam si komplexný prehľad z rôznych zdrojov.

Konflikt medzi Palestínou a Izraelom vnímam ako natoľko komplikovaný, že sa necítim kompetentný zaujať jednoznačný postoj. Odsudzujem počínanie Hamasu, rovnako však zavrhujem radikálnu vládu Benjamina Netanjahua a uvedomujem si, že zo strany Izraela pravdepodobne prišlo k porušeniu ľudských práv. Poznám dojemné príbehy civilistov z jednej aj druhej strany, tie sa ma však, žiaľ, až tak silno nedotýkajú. Možno som si tento pragmatický prístup vybudoval z dôvodu práce novinára, v ktorej musím často čeliť desiatkam drastických správ.

Je mi jasné, že Hamas si nemožno zamieňať s palestínskym ľudom, rovnako ako osoba Benjamina Netanjahua nereprezentuje celý Izrael. Absentuje vo mne presvedčenie, že by som mal jednej či druhej strane vyjadriť bezprostrednú podporu. Stretávam sa s tým, že jednotlivci aj inštitúcie, s ktorými som v kontakte, dávajú najavo, že ak nepodporujem Palestínu, znamená to, že schvaľujem zločiny proti ľudskosti. Napríklad nemenovaný feministický magazín sa pomerne ofenzívnym spôsobom vyjadril, že ktokoľvek, kto nedemonštruje podporu Palestínčanom, je pokrytec. Teda aj ja. Cítil som sa ponížene. A mohol by som vymenovať ďalšie podobné situácie, či už ide o konfrontáciu s jednotlivcami, alebo väčšími skupinami.

Mám dojem, že ľudia v mojom okolí ku mne prehovárajú z pozície akejsi morálnej nadradenosti. Mohol by som sa spýtať, či je moje počínanie amorálne. Lenže ja zaň necítim žiadnu vinu. Je to chyba? Ešte viac ma znepokojuje pocit, že sa náhle vzďaľujem od ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití, považujem ich za priateľov, zdieľam s nimi hodnoty aj vkus. Čo ak sa to bude zhoršovať? Môžem niečo urobiť pre to, aby som tomu zabránil? A ako naložiť s presvedčením, že v očiach mnohých som klesol, keď som k izraelsko-palestínskemu konfliktu zaujal neutrálny postoj?

Dušan, 27 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milý Dušan,

udalosti, ktoré odštartovali pandémiou covidu-19, pokračovali vstupom ruských vojsk na ukrajinské územie a následným vypuknutím vojny na Ukrajine a naďalej pokračujú izraelsko-palestínskym (alebo palestínsko-izraelským?) konfliktom, na nás začali klásť nové nároky. Pridať sa k tým, ktorí si uvedomujú problém a riziko covidu, alebo k tým, ktorí ho popierajú? Pridať sa k tým, ktorí sú za očkovanie, alebo k tým, ktorí sú proti? Pridať sa k tým, ktorí vidia legitimitu obrany Ukrajiny, alebo k tým, ktorí vidia legitimitu „špeciálnej vojenskej operácie“? Pridať sa k tým, ktorí vidia právo na strane Izraela, alebo k tým, ktorí vidia právo na strane Palestíny?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie