Denník N

Newsfilter: Neotravujte, tu sme pri koristi

1. Navrhované zmeny v obstarávaní by zväčšili pokušenie korupcie. 2. Maďarský prezident bol horší ako ruské vojská. 3. SNS prináša nechcenú komiku i množstvo zloby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Len to zvyšuje pokušenie 

Už od volieb je jasné, že to, čo Robert Fico hlásal pred nimi, hodlá na poste premiéra naozaj bezohľadne realizovať. Jeho hlavnou motiváciou je nepochybne udržať na slobode všetkých svojich nominantov, ktorí sa v pre nich šťastnejších rokoch dostali do rozporu so zákonom, prípadne zaistiť beztrestnosť aj sebe. Preto sa tak ponáhľa so znižovaním trestov za majetkové zločiny, so skracovaním premlčacích lehôt či s rušením špeciálnej prokuratúry.

Jasný zámer. Nebol by to však Robert Fico, ak by sa v čase jeho vlády veľmi rýchlo neprevalil ešte jeden silný motív. Od čias žltej karty pre vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka a extrémne nevýhodného tendra na výber diaľničného mýta z dielne ministra dopravy Ľubomíra Vážneho patrí k hlavným cieľom Ficových vlád koristenie. Napokon, práve preň ľudí z jeho éry vyšetrujú a súdia. Až na krátke obdobie pred prezidentskými voľbami v roku 2014, keď sa Fico neúspešne pokúsil o únik z vlády, sa nijako neobmedzovali. Tak načo hamovať dnes, keď je pred nimi vidina smiešnych trestov?

Preto by vôbec neprekvapilo, ak by vláda naozaj pripravovala zmeny vo verejnom obstarávaní, o ktorých v pondelok informovalo Progresívne Slovensko, ktoré má k dispozícii ich pracovnú verziu. Zámer je jasný na prvé počutie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Robert Fico

SNS

Verejné obstarávanie

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie