Denník N

Skončia ako Kotlebova Slovenská pospolitosť? Nemcom dochádza s AfD trpezlivosť a chcú ju zakázať

Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo "Aby sa z Európy nestala Eurábia". Foto - TASR/AP
Jeden z plagátov, ktoré AfD používala pred poslednými eurovoľbami. Je na ňom maľba s názvom Trh s otrokmi. Dopĺňa ju heslo „Aby sa z Európy nestala Eurábia“. Foto – TASR/AP

Debata o tom, či zrušiť alebo nezrušiť AfD, je v Nemecku výbušná. Právnici tvrdia, že by na to mohol byť dôvod, ale analytici sa obávajú, čo to spraví s podporovateľmi tejto krajne pravicovej strany.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dohovárali sa na vyháňaní migrantov a „očistení“ Nemecka od ľudí inej rasy. Krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) bola doteraz príliš silná na to, aby sa ju odvážili zakázať. No zdá sa, že tentoraz zašla priďaleko.

Dôvodom je škandál okolo utajenej rasistickej „konferencie“ v Postupime, na ktorej ľudia blízki AfD vrátane jej členov diskutovali o pláne na vyháňanie migrantov.

Nemecko po tomto škandále čelí diskusii o tom, či ju zakázať alebo nie. Názory sa rôznia. Od právnikov, ktorí tvrdia, že by to bolo celkom možné, až po analytikov, ktorí sa zase obávajú, že voliči AfD aj tak nezmiznú a presunú sa inam.

Analytik: Je to veľká téma, ale aj politická rozbuška

Príklad zakázanej strany pre podozrenia z neonacizmu poznáme aj na Slovensku. V roku 2006 naše súdy rozpustili Slovenskú pospolitosť Mariana Kotlebu. Strana sa napokon pretransformovala na Ľudovú stranu Naše Slovensko a v roku 2016 sa aj tak dostala do parlamentu.

„Je to veľká téma a politická rozbuška. Obávam sa však, že by to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Nemecká ekonomika

Svet

Teraz najčítanejšie