Denník N

Medička Banovčanová: 150 medikov navyše nedostatok lekárov nevyrieši, frustrovaní ľudia uvažujú o odchode

Foto - archív Laura Banovčanová
Foto – archív Laura Banovčanová

Laura Banovčanová je prezidentka Slovenskej asociácie študentov medicíny. Kritizuje ministerstvá školstva a zdravotníctva, že tvrdili, že študenti súhlasili s prijatím 150 medikov navyše. Koalícia s nimi podľa nej nehovorila.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister školstva Tomáš Drucker, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková a predseda parlamentu Peter Pellegrini (všetci Hlas) minulý týždeň ohlásili, že od nového školského roka lekárske fakulty budú prijímať o 150 medikov viac.

Študenti upozorňujú, že už dnes nemajú medici na internátoch dosť miest. Najprv sa podľa nich treba zamerať na bývanie študentov a zvýšenie kvality vzdelávania a až potom prijímať viac študentov. Prezidentka Slovenskej asociácie študentov medicíny Laura Banovčanová hovorí:

  • aké problémy majú dnes medici na lekárskych fakultách;
  • prečo sa ženy v medicíne stále stretávajú s poznámkami;
  • čo mladých ľudí odrádza ostať v slovenskom zdravotníctve;
  • ale aj to, či 150 medikov navyše môže vyriešiť personálny nedostatok lekárov.

Ako vnímate, že budúci rok majú lekárske fakulty prijať o 150 medikov viac?

Boli by sme radi, ak by sme v prvom rade videli iniciatívu, ktorá stabilizuje kvalitu vzdelávania. Uvítali by sme dostatok peňazí pre naše fakulty, aby sa mohli adekvátne venovať kvalite, svojim cieľom a plánom. Navyšovanie počtu študentov prichádza v čase, keď majú na fakulty prísť peniaze na to, aby sa existujúce problémy začali riešiť.

Čo ako študentka vnímate ako najväčšie problémy?

Nedostatočné kapacity internátov, platí to hlavne v Bratislave a Košiciach. Rokujeme s ministerstvom zdravotníctva, aby sme našli riešenia nedostatočných výučbových priestorov, zabezpečili priestor pre kvalitnú klinickú prax a adekvátne motivovali personál k tomu, aby sa stali čo najlepšími vyučujúcimi.

Ako vyzerajú priestory, v ktorých sa učíte?

Fakulty sa medzi sebou líšia. Ja študujem v Martine a máme relatívne najmenší problém s ubytovaním, i keď registrujeme, že miest nie je toľko ako v minulosti. Naši spolužiaci v Košiciach a Bratislave si často ubytovanie nájsť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rozhovory

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie